Lehetek én jó tanítója a gyermekemnek külföldön?
A Facebook Zártkörű Klubban felmerült többször is a kérdés: Hogyan lehet leghatékonyabban megtanítani magyarul a gyerekünket, ha külföldön élünk. Mivel ez jogos és gyakran felmerülő kérdés, ezért felkértem Dóczi Ilonát, a Magyarra Hangolva oldal szakértőjét, hogy időről-időre írjon Nektek erről a témáról. Ilona Belgiumban él és az ottani magyar közösségben segít a szülőknek és a gyerekeknek a magyar nyelv megőrzésében, felfedezésében. Ilona elfogadta a felkérésemet, így ezentúl a Nők Külföldön oldalon is jelen lesz szakértőként, sőt akár Skype-on is tud segíteni a külföldön élő családoknak.
Külföldre költözve bizonyára neked is az volt a legfontosabb célod, hogy gyermeked minél hamarabb sajátítsa el a helyi nyelvet. Érthető ez, hiszen a beilleszkedés, az integrálódás legfontosabb eleme a nyelvtudás, mégpedig a célország nyelvéé. Alapvető létszükséglet ez az óvodában és az iskolában is, hiszen e tudás nélkül nem érti meg sem az óvó néniket, sem a tanító nénit. Arról ne is beszéljünk, hogy nem lesz képes bekapcsolódni a játékba, így nem lesz lehetősége új barátokat szerezni.
Tudom, hogy az első hetek, hónapok sokszor e téma körül forogtak. Akadtak időnként vicces, szórakoztató helyzetek, máskor pedig új feladatokkal és kihívásokkal – időnként stresszel teli szituációk. Az utóbbiak olyan helyzetek elé állítják a gyermekeket és a szülőket egyaránt, aminek a kezelésében, megoldásában még egyáltalán nincs vagy csak minimális tapasztalatuk van.
Az idő előrehaladtával azonban ezek a kezdeti nehézségek és buktatók elmaradoznak: a gyermek végül egyre jobban és jobban beszéli a helyi nyelvet, az anyukák és apukák is megkönnyebbülnek a sikerek láttán, és végül eljön az az idő is, amikor a csemete folyékonyan beszél az osztálytársaival, élvezi az új helyzetet, szárnyalni kezd és éli az „új életét”.
Tapasztalataim szerint erre az időszakra tehető, amikor felmerül a szülőkben, hogy most már jó lenne magyarul is megtanítani a gyerkőcöt olvasni, netalántán írni.
Az anyanyelv jó ismerete fejleszti az élmények feldolgozásának és megőrzésének képességét. Mindemellett magabiztosságot ad a külföldön élő gyermeknek is, aminek segítségével könnyebben teljesíti a rá váró mindennapi feladatokat.
- Mikor kezdjek hozzá?
- Mire helyezzem a hangsúlyt?
- Megbirkózom én ezzel, mint szülő?
Ilyen és ehhez hasonló kérdések keringenek a szülők fejében, miközben éppen a munkába rohannak, vagy a gyerekek ügyes-bajos dolgait intézik, esetleg a tűzhely környékén serénykednek.
Mindenekelőtt szögezzük le, hogy ez egy folyamat, ráadásul hosszú.
Emlékszel még arra, amikor te voltál első osztályos? Bármelyik módszer szerint tanultál is, közel egy évig tartott mire folyamatosan olvastál.
Adj hát te is legalább ennyi időt gyermekednek, vagy még többet! Gondolj bele, apró gyermekként napi kötelességei vannak a helyi iskolában is, és a játékidőt sem kellene drasztikusan csökkenteni.
Kivéve, ha a magyarul olvasást is játéknak tekintitek! 🙂
Nézzük hát a legfontosabb lépéseket!
1. Előkészítés, ráhangolódás szakasza
Csakis akkor szabad hozzákezdeni a magyar nyelven történő olvasáshoz, amikor már érdeklődik a könyvek, a betűk iránt. Ha azt látod, hogy teljesen közömbös neki a magyar nyelvű könyv, akkor a gyermek még nem érett a feladatra.
Ebben a kezdeti szakaszban a legfontosabb, hogy olvassatok sok mesét, verset, mondókázzatok, énekeljetek, amikor csak lehetőségetek van rá.
Legyen magyar nyelvű könyvetek otthon, és itt nem az olvasókönyvre gondolok.
Alakítsatok ki napi rutint az olvasáshoz, mondókázáshoz, filmnézéshez!
Így biztosan nem marad el a várva várt eredmény: csemetéd egyszer csak magától fogja megkérdezni a betűk nevét, mert ő szeretne neked mesélni.
A te gyermeked már lapozgatja, nézegeti egyedül is a magyar könyveit? Folyamatosan kérdezgeti, hogy ez milyen betű?
Akkor, nosza rajta!
Indulás!
Kezdődhet az olvasás.
2. Hangokkal való ismerkedés szakasza
Eldöntöttétek, hogy magyarul is megtanultok olvasni? Nagyszerű!
De még ne vegyétek elő az olvasókönyvet!
Ebben az időszakban csakis és kizárólag a hangoztatással foglalkozzatok!
Hasznos lehet minden újság, magazin, amiben gyönyörű képek vannak, de az áruházak ingyenes reklámújságjait is felhasználhatod ehhez. Nézzétek meg a képeket, és ejtsétek ki a képek nevét úgy, hogy a hangokat külön-külön mondjátok ki. Annak érdekében, hogy még hamarabb és jobban rögzüljön, számolhatjátok az ujjatokon vagy tapsolhattok minden kiejtett hang után.
Ha már ez is jól megy, akkor akár együtt elkészített kártyákat is használhattok a betűk felismerésére. Az olvasástanításnak ezt a fázisát nem lehet kihagyni!
Miért fontos?
Azért, mert a helyi nyelvben nem létező magyar hangokat nehezebb lesz megtanulnia, ez nem megy egyik-napról a másikra még akkor sem, ha otthon kizárólag magyarul beszéltek.
Csak akkor lépjetek tovább, ha a hangok ejtése stabil.
3. Olvasás
Ebben a periódusban lesz szükséged egy olvasókönyvre. Végre!
Tudom, ezt nehéz beszerezni, ha külföldön éltek, de manapság már sok internetes áruház vállal külföldi szállítást.
Ennél sokkal könnyebb helyzetben van az, akinek éppen valamelyik családtagja érkezik látogatóba, vagy aki Magyarországra utazik ebben az időben, hiszen ő személyesen tudja megvásárolni a kiválasztott könyvet.
A magyar nyelv a szótagoló olvasással tanulható és tanítható meg a legkönnyebben. Javaslom, hogy szerezz be olyan olvasókönyvet, amelyik e módszer szerint tanít.
Használd a korábban elkészített kártyákat, mert ez kiváló segítőd lesz a betűk felismerésénél!
Kövesd a könyv által követett betűtanítás sorrendjét!
Hagyj elég időt az összeolvasásra és a szótagolásra!
Ha gyermeked fáradt vagy nincs kedve, akkor se hagyjátok ki az „olvasást”, csak kevesebb feladatot, vagy kevesebb időt töltsetek a könyv felett.
Az olvasás tanításának persze nem feltétele a magyar olvasókönyv beszerzése, de nagy segítséget tud adni azoknak a külföldön élő szülőknek, akik szeretnék megadni gyermeküknek az anyanyelven való olvasás élményét.
Ezt a cikket egy olyan kiindulási pontnak szánom, ahová mindig visszatérhetsz, ha úgy érzed, hogy elakadtál vagy elvesztetted a célt a szemed elől az olvasástanítás során.
Egyet azonban ne felejts el: sok türelemre, időre és nyugodt körülményekre lesz szükséged ahhoz, hogy ne csak sikeres, hanem örömteli is legyen az olvasástanulás gyermekednek és az olvasástanítás neked, szülőnek egyaránt.
Sok sikert és kellemes magyarra hangolódást kívánok!
Dóczi Ilona – a külföldön élő gyerekek magyarra hangolója
http://magyarrahangolva.com/ajandek/
https://www.facebook.com/magyarrahangolva