Külföldön élek. Normális, hogy depis vagyok?
A külföldi életről alkotott kép az otthon élők fejében csupa napfény, élvezet, lehetőség. Különösen, ha egy nő a férje vagy élettársa miatt él külföldön és még dolgoznia se kell. Éppen ezért nem meri bevallani az ember, ha expat-feleségként egyre rosszabb a kedve, egyre inkább beszűkültnek érzi magát és nem látja a kiutat a helyzetéből. Hiszen kinek vallaná be? A férjének, aki dolgozik, pénzt keres és pörög naphosszat? A családjának vagy otthoni barátainak? Ők „hülyének nézik” vagy nem értik, hogy mit problémázik itt „jódolgában”.
Ez a helyzet gondolom többetek számára ismerős. Elvileg szuper jó dolgotok van, jó körülmények között éltek, semmire nincs gondotok és mégis…. valami nem stimmel. Meg szeretnélek nyugtatni benneteket, hogy sokan vagytok ilyen helyzetben. Már amennyire ez megnyugtató…
Még korábban írtam a kulturális sokkról, ami a kulturális beilleszkedési folyamat egyik fázisa és gyakran jár lehangoltsággal, szorongással. Ha valaki kísérőként megy külföldre, akkor ez a szakasz elhúzódhat, hiszen sokkal kevésbé intenzív a kapcsolata a külvilággal, a helyi kultúrával. Érdemes erre odafigyelni és az elejétől nyitni mások felé, barátkozni. Néhány tippet itt olvashatok arról, hogy hogyan lehet megküzdeni a kulturális sokkal.
Szintén nagyon gyakori probléma a külföldön élő nőknél (főként az expat-feleségeknél) a karrierválság, identitásválság. Sokan egy felépített karriert adnak fel a külföldi lét miatt, ami rövidebb-hosszabb idő után sokaknál önértékelési problémát okoz. Ki is vagyok én? Mire is vagyok jó? Mi lenne velem most már a férjem nélkül? Ez az érzelmi zűrzavar szintén hangulati problémákhoz vezethet.
A címben feltett kérdésre válaszolva:
IGEN, normális hogy ilyen helyzetekben nem érzed jól magad, lehangolt vagy. Erre az élethelyzetre sokan így reagálnak.
NEM, nem normális hogy „depisnek” érzed magad, hiszen az hosszútávon testi tüneteket is okozhat és se neked, se a családodnak nem jó. Ezzel valamit kezdeni kell. Olvasd el a tippeket, amiket a kulturális sokkal való megküzdésről, illetve amit a barátkozás külföldön témájában írtam. Ha a jövőd, karriered jelent problémát számodra, akkor életvezetési vagy karrier-coaching segítségével dolgozhatsz rajta. Enyhébb probléma esetén ezek a megoldások valódi segítséget nyújthatnak.
Ha azonban súlyos a helyzet, akkor szükség lehet arra, hogy pszichológussal vagy pszichiáterrel konzultálj.
Ha bizonytalan vagy abban, hogy mennyire komoly a hangulati problémád, depressziód, akkor érdemes kitölteni az alábbi tesztet. Ez nem helyettesíti a szakmai diagnózist, de segíthet eldönteni, hogy milyen irányban menj tovább.
Beck-féle depresszió kérdőív rövidített változata
Olvasd el az alábbi állításokat. Minden állítás után jegyezd fel annak a válasznak a pontszámát, amelyik a legjobban leírja az érzéseidet az elmúlt hónap folyamán.
Pontozás:
1. Egyáltalán nem jellemző rám;
2. Alig jellemző rám;
3. Jellemző rám;
4. Teljesen jellemző rám.
Az állítások:
1. Minden érdeklődésem elvesztettem mások iránt.
.
2. Semmiben sem tudok dönteni többé.
.
3. Több órával korábban ébredek, mint szoktam, és nem tudok újra elaludni.
.
4. Túlságosan fáradt vagyok, hogy bármit is csináljak.
.
5. Annyira aggódom a testi-fizikai panaszok miatt, hogy másra nem tudok gondolni.
.
6. Semmi munkát nem vagyok képes ellátni.
.
7. Úgy látom, hogy jövőm reménytelen, és a helyzetem nem fog változni.
.
8. Mindennel elégedetlen, vagy közömbös vagyok.
.
9. Állandóan hibáztatom magam.
Értékelés:
0-9 pont: Normális hangulati állapot, nincs vele tennivaló, élvezd az életet!
10-18 pont: Enyhe depresszió: Érdemes megpróbálni nyitni a külvilág felé, újragondolni a karrieredet, terveidet, akár egy karrier-coach segítségével. Ha hosszabb ideig fennáll ez az állapot, akkor érdemes pszichológussal vagy pszichiáterrel konzultálni.
19-25 pont: Középsúlyos depresszió: Konzultálj pszichológussal vagy pszichiáterrel.
26 vagy több pont: Súlyos depresszió: Sürgősen pszichológussal vagy pszichiáterrel!
Ha a külföldi életről, külföldre költözésről olvasnál még többet, akkor izgalmas meglepetéseket találsz itt a Nők Külföldön oldalon. KLIKK IDE a meglepetésekért.
Ha tetszett a bejegyzés KLIKK IDE és kövess a Facebook-on is.
Ha pedig a LinkedIn csoporthoz csatlakoznál, KLIKK IDE.
–
Kép: David Castillo Dominici at FreeDigitalPhotos.net
Hát ezek szerint középsúlyos depresszióban szenvedek 🙂
akkor szerencsèsebb vagy mint èn 😀
Azért ez a teszt nem helyettesíti a valódi szakmai diagnózist. 🙂
Esetleg jelzésértékű, hogy valami nem OK.
Kedves Petra.Ebben a helyzetben vagyok.Feladtam az otthoni életemet 5 és fél éve.Nem találom magam, a helyem.Szenvedek.Úgy gondolom hogy Magyarországon minden rendbe jönne ha visszaköltöznék.Van egy 6 éves kislányom.Szeptemberben iskolába megy és ha belegondolok hogy német iskolába fog járni elfog egy nagyon erős idegen érzés.Mit csináljak nem tudom.A fèrjem itt szeret dolgozni mert megélünk szépen egy fizetèsből is.Megértem őt is de ő nem engem.Vagy nem tudom hogy mi a probléma mièrt nem vaguok jól mi tenne boldoggá.Dolgozom én is pár hónapja.Takarítok egy pékségben du 2 órát hètfőtől péntekig?Mit tegyek vagy mi az oka hogy nem találom magam,