Hogyan takaríts meg, ha már külföldön élsz?
Ígértem már korábban, hogy fogunk itt a weboldalon egy kicsit „pénzezni”. A mai téma a megtakarítás, hiszen sokan azért mennek külföldre, hogy anyagilag megerősödjenek, jobb helyzetbe kerüljenek. Nagyon könnyű ugyanakkor a külföldön megkeresett magasabb jövedelmet „eltapsolni”, hiszen számtalan lehetőség adódik erre. Mivel én nem vagyok pénzügyi szakértő, ezért megkértem
hogy írjon nektek röviden arról, hogy mire érdemes figyelni, ha a külföldön szerzett magasabb jövedelmünket hosszú távon is kamatoztatni szeretnénk.
***
Magyarország Uniós csatlakozása óta egyre erősödő tendencia, hogy magyar állampolgárok külföldön vállalnak munkát. Ha ezt a weboldalt olvasod, akkor valószínűleg Te is kint vagy már valahol külföldön, vagy tervezed azt.
- Mi késztetett erre a lépésre?
- Külföldön szeretnél karriert építeni?
- Kiküldetésben vagy?
- Életeted párja van kiküldetésben és Te követed?
- Esetleg kényszerből vállalsz külföldön munkát a jobb megélhetés miatt?
A külföldi életnek, munkavállalásnak vannak pénzügyi vonzatai, akár milyen okból szánod, szántad rá magad erre a lépésre.
- A kijutás, elhelyezkedés és a kint tartózkodás is pénzbe kerül, amelyet előre meg kell tervezned. Ha a pároddal, családoddal mész, akkor a dönteni és felelősséget vállalni képes családtagokkal egyeztetve kell a költségeket kalkulálni, előteremteni. Most nem részletezem, hogy mikre figyelj oda, mert ITT olvashatsz róla. Csak úgy kezdj bele külföldi munkavállalásba, ha minimum 500.000 – 1.000.000 forintod van!
- Tájékozódj a célország “árfekvéséről”, az adózási szabályokról…
- Ha már kint vagy, akkor légy gondoskodó!
Először is egy kis összefoglaló adózással kapcsolatban.
Fontos, hogy az adózási illetőségeddel tisztában légy!
Az államhatárokon átnyúló jövedelemszerzéssel összefüggő adókötelezettség alapvető kérdése, hogy hol (melyik országban), milyen szabályok szerint kell magánszemélyként adóznod. Az egyes államok törekednek a kettős adóztatás elkerülésére: az egyenlő elbánás elvét szem előtt tartva, nemzetközi egyezmények megkötésével, illetve a nemzeti adószabályozással teszik mindezt. Magyarországnak cca. hetvennégy külföldi állammal – ezen belül az Európai Unió összes államával – van hatályos egyezménye a kettős adóztatás elkerüléséről.
Az egyezmények, illetve a nemzeti adószabályozások előírásainak alkalmazásához fontos előfeltétel az adózó adóügyi illetőségének megállapítása. Ez a fogalom Neked, mint adózónak azt a jogállását jelenti, amelynek alapján az adókötelezettségeid, jogosultságaid meghatározhatóak, illetve eldönthető, hogy a jövedelmednek adóztatására mely állam jogosult. A magánszemélyek adóügyi illetőségének meghatározásáról a kettős adóztatás elkerüléséről szóló szerződések és a személyi jövedelemadóról szóló (Szja) törvény is rendelkezik. Ezek a szabályok fő vonásaikban hasonlóak, de ha van az adott konkrét esetre vonatkozó nemzetközi szerződés, akkor az abban foglaltak szerint kell a Te adózói illetőségedet meghatározni, a Szja Törvény illetőségre vonatkozó rendelkezését pedig csak nemzetközi szerződés hiányában kell alkalmazni.
Tehát először is az illetőséget kell minősíteni, amelynek igazolására adóhatósági igazolás is szükséges.
Az állami adóhatóság a belföldi illetőségről a Szja törvénynek a belföldi illetőségű magánszemélyre vonatkozó rendelkezései alapján, a kérelem beérkezésétől számított 6 napon belül állítja ki az igazolást, a kiállítás napján fennálló állapotnak megfelelően magyar, vagy magyar és angol nyelven. Az adóhatóság az illetőségigazolást a külföldi hatóság által rendszeresített nyomtatványon is kiállítja, ha a kérelmezed és a nyomtatványhoz csatolod annak magyar nyelvű szakfordítását. Nincs szükség szakfordításra, ha a nyomtatvány angol nyelvű, vagy ha a két- vagy többnyelvű nyomtatvány teljes körű angol nyelvű szöveget is tartalmaz.
A külföldi illetőség igazolására a külföldi adóhatóság – az adómentességhez való jogosultság igazolására a nemzetközi szervezet – által kiállított okirat angol nyelvű példányának magyar nyelvű szakfordításáról készült másolat szolgál. Az illetőséget adóévenként akkor is igazolnod kell, ha az illetőség a korábban benyújtott illetőségigazolás óta nem változott.
–
Légy gondoskodó, előrelátó, ne csak a mának élj!
Ha már külföldön dolgozol és több pénz áll a házhoz, akkor légy előrelátó, s képezz tartalékot.
A kint tartózkodás nem nyaralás! Tervezd meg az életed pénzügyi szempontból is! Gondold végig, milyen terveid vannak a jövőre nézve, amelynek pénzügyi vonzatai is vannak. A mai gazdasági helyzetben fontos, hogy időben kezd el a saját nyugdíjad tőkeigényét felépíteni.
Sok pénzügyi tanácsadó azt javasolja, hogy a havi bevétel minimum 10%-a (persze ez a szám életkortól függ) kerüljön megtakarításra, befektetésre. (Ugye tudod, hogy mi a különbség a megtakarítás és a befektetés között?)
Én azt javaslom, hogy készíts egy alapos kimutatást a kiadásaidról! Mindent írj fel! A végösszeg, igen, a kiadásaid végösszegének 10-30 %-a menjen megtakarításra.
Ha nyugdíjtőkét szeretnél magadnak felépíteni, akkor ahhoz, hogy a jelenlegi életszínvonaladnál ne élj majd rosszabbul, a jelen kiadásaid minimum 150-szeresének megfelelő összeget kell összeszedned, felépítened!
A mindennapi pénzügyeid intézéséhez jobb, ha helyi bankot választasz magadnak. A bankválasztással légy körültekintő! E tekintetben konkrét javaslattal nem tudok szolgálni, hiszen rengeteg bank van világszerte.
Megtakarításaidnak, befektetésednek olyan pénzügyi megoldást válassz, amelyben Te döntesz, Te kontrollálod a pénzed! Mindig légy tisztában a saját portfoliód összetételével!
Olyan megoldásokat keress, amely:
- illeszkedik vagy a jelenlegi bevételed devizaneméhez (ha pl. Euroban kapod a fizetésed, akkor euro alapú legyen), vagy ha a megtakarítás felhasználásának devizaneméhez;
- jó a biztonsági faktora;
- ki tudsz vele használni adózási előnyöket;
- nem zárolható, végrehajtható;
- örökölhető.
Légy tisztában a megtakarításod költségvonzatával!
Ha a külföldi életről, külföldre költözésről olvasnál még többet, akkor izgalmas meglepetéseket találsz itt a Nők Külföldön oldalon. KLIKK IDE a meglepetésekért.
Ha tetszett a bejegyzés KLIKK IDE és kövess a Facebook-on is.
Ha pedig a LinkedIn csoporthoz csatlakoznál, KLIKK IDE.
Kép: Pixabay.com