Hogyan működtesd a távkapcsolatot külföldön?
Ha a külföldi élet mellett teszed / tetted le a voksodat, akkor könnyen felmerülhet a távkapcsolat kérdése is, hiszen sok olyan pár, család van, akik nem egyszerre költöznek egy másik országba. Sőt olyan is előfordul, hogy egy kapcsolat eleve távkapcsolatnak indul, mert például egy külföldivel esel szerelembe. A mai cikkben ezt a témát járom körül és adok néhány tippet, amivel könnyebben és jobban átvészelhetitek a távkapcsolat időszakát. Van ugyanis egy rossz hírem: a távkapcsolat csak ideiglenesen működik. Valakinek rövidebb, valakinek hosszabb ideig, de egy kapcsolathoz hosszú távon hozzátartozik a személyes jelenlét.
Mennyire friss a kapcsolat?
Távkapcsolat kétféle módon alakulhat ki. Indulhat eleve távkapcsolatnak vagy pedig egy régebbi kapcsolat alakulhat át.
A távolság leküzdése soha nem könnyű, különösen akkor nem, ha egy kezdődő románc indul így. Ilyenkor még nem ismeritek egymást eléggé, nem alakítottátok ki a közös szabályokat, nehezebb megbízni egymásban. Egy induló kapcsolatnál ha lehet, igyekezzetek minél több időt együtt tölteni akkor is, ha ez sok utazással jár. Jó, ha kiderül ugyanis, hogy valóban összeilletek-e, ki tudtok-e alakítani közös jövőképet. Ha ez így van, akkor igyekezzetek előbb-utóbb tényleges kapcsolatot kialakítani.
Te vagy az utazó fél vagy az otthon maradó?
A környezetváltozás, új kultúra, új emberek mindig nagy kihívást jelentenek. Ha Te költözöl külföldre, akkor az első időszak feladatai, újdonságai nagy valószínűséggel teljesen lekötnek. Kevésbé tapasztalod meg a párod hiányát. Ugyanakkor a kezdeti „mézeshetek” elmúlásával kialakulhat nálad is a kulturális sokk, amikor elemi erővel törhet elő a másik hiánya. Érdemes már rögtön az elején, a kezdeti izgalmak mellett is napi szinten kapcsolatot tartanod az otthon maradó pároddal, hiszen ez mindkettőtöknek segíteni fog átvészelni a nehézségeket.
Otthon maradni ugyanis mindig egy kicsit nehezebb, mert nem ér annyi új inger, ráadásul sok-sok hely és élethelyzet a külföldön élő párodra emlékeztethet. Keress új elfoglaltságokat, frissítsd fel a kapcsolatot a régi barátaiddal, találkozz többet a családoddal. Ez segít abban, hogy ezzel a helyzettel könnyebben megküzdhess.
Amikor nem segít a menekülés…
A párok gyakran úgy próbálják megoldani a problémáikat, hogy az egyikük elköltözik, akár külföldre. Az a rossz hírem ezzel kapcsolatban, hogy ez a döntés nagyon ritkán oldja meg a helyzetet. Egy párkapcsolati problémát ugyanis csak együtt lehet megoldani. A nagy távolság pedig extra kihívásokat hoz legtöbbször. Ha úgy érzed, hogy nem működik megfelelően a kapcsolatotok, akkor ne rohanj azonnal világgá. Ha tényleg fontos számodra a másik, akkor dolgozzatok együtt a megoldáson, esetleg forduljatok párterapeutához.
–
Néhány tipp, ami segíthet megóvni a kapcsolatodat:
–
Legyen közös jövőképetek, tervetek!
Ahogy már írtam, a távkapcsolat csak ideiglenesen működik. Ha nincs semmiféle határidő, ha nincs közös terv, akkor ez a bizonytalanság előbb-utóbb megmérgezi a kapcsolatotokat.
Alakítsatok ki közös szabályokat!
Egyezzetek meg abban, hogy milyen gyakorisággal és hol találkoztok. Mikor és hogyan kommunikáltok. (Vegyétek figyelembe az időeltolódást!) Beszéljétek meg, hogy milyen külön programok azok, amelyek nem bántják a másikat. Például, ha rendszeresen eljársz bulizni, az hogy esik a másiknak. Ezek a szabályok sok későbbi konfliktust meg tudnak előzni.
Legyenek közös programjaitok!
Amikor egy országban vagytok, akkor igyekezzetek úgy szervezni az életeteket, hogy minél több időt együtt tudjatok tölteni. Ne akkor menj el példáulé 1 napos jóga workshopra. 🙂
Ha pedig épp sok 100 vagy 1000 km van köztetek, akkor használjátok bátran az internetet.
Van egy jópofa angol nyelvű oldal, ami kifejezetten a távkapcsolatokról szól. Ott találhatsz például 100 elfoglaltságot, amit közösen tudsz űzni a távol lévő pároddal.
Kommunikáljatok rendszeresen!
Most már a technikai eszközök segítségével egyszerűen és olcsón tudjátok a kapcsolatot tartani. Beszélgessetek minden nap, alakítsatok ki a napotokban egy olyan időszakot, amikor mindketten ráértek. Ez a beszélgetés ne csak az események felsorolása legyen, osszátok meg az érzéseiteket, gondolataitokat is egymással. Ha valami nem tetszik, bánt, nem jó neked, azt is mondd el a partnerednek, mert ha felhalmozódik, akkor egyszer csak kiborul a bili. Ugyanakkor ne ess át a ló túloldalára sem. Ha kizárólag panaszkodsz a párodnak, ráadásul olyan dolgokról, amin nem tud változtatni, segíteni, ez hosszú távon biztosan megmérgezi a kapcsolatotokat.
Törődj a másikkal!
A távkapcsolatban még fokozottabban figyelnetek kell arra, hogy a másiknak adjatok pozitív visszajelzéseket, megerősítéseket. Igen, a pozitív érzelmeidet is ki kell fejezned szóban, hiszen a távolság megnehezíti a metakommunikációs jelzések olvasását. Lepd meg a másikat időnként valamivel, aminek örül. Ez lehet egyszerűen csak néhány kedves szó telefonon vagy e-mailben, fotó, egy kis csomag, amit elküldesz neki. A kapcsolat ápolást igényel, egy távkapcsolat esetén pedig még fokozottabb gondoskodásra van szükség. Ápolgasd, gondozd, hidd el megéri. 🙂
Ha éltél már távkapcsolatban, esetleg most is abban élsz, oszd meg velünk kommentben a tapasztalataidat.
Votisky Petra
Expat coach és pszichológus, a Nők Külföldön alapítója és vezető szakértője
Szakterületei:
Kulturális beilleszkedés, munka-magánélet egyensúly, külföldi karrier, gyermeknevelés, életvezetési tanácsadás, pszichológiai támogatás.
Elérhetősége:
info (kukac) nokkulfoldon (pont) hu