Élménybeszámoló az önbizalom-fejlesztő tréningről és egy bónusz gyakorlat
Veletek, olvasókkal beszélgetve újra és újra előjött az elmúlt fél évben az önbizalom kérdése. Sokan vagytok, akik már eldöntöttétek, hogy mennétek külföldre, de valahogy még hiányzik egy adag bátorság, önbizalom. Sokan éltek már külföldön és Ti is napi szinten találkoztok az önbizalom kérdésével: megszólalás idegen nyelven, megismerkedés idegenekkel, beilleszkedés az új kultúrába.
Éppen ezért áll a fókuszban időről-időre ez a téma. Ősszel volt egy online és egy budapesti önbizalom-fejlesztő tréning, most márciusban zajlott egy 14 napos online önbizalom kihívás, április 11-én pedig ismét egy budapesti tréninget tartottunk.
A tréning helyszíne ismét a Medosz Hotel volt, ahol a február végi „Így költözz külföldre” tréninget is tartottuk. Közel 50 ember jelentkezett a tréningre, közülük 18-an a konfliktuskezelő, asszertivitásfejlesztő VIP csoportok egyikében is részt vettek. Eredetileg 12 fősre terveztük ezt az extra programot, de akkora volt az érdeklődés, hogy megbontottuk a csoportot és Judit egy beszélgetős, én pedig egy pszichodramatikus, szerepjátékos csoportot vezettem.
A tréningen szó volt arról, hogy miért fontos a reális önértékelés és önkép. Ezen a szűrőn keresztül látjuk a világot és a saját magunkról alkotott képnek megfelelően fogadjuk be a külső információkat, vagyis, ha az énképünktől eltér az információ, akkor egyszerűen nem hisszük el vagy pedig el sem jut a tudatunkig. Gondolj bele, hogy ez mit jelent akkor, ha önmagadról rosszat gondolsz.
Több gyakorlatban is foglalkoztunk a félelmekkel, korlátozó hiedelmekkel való megküzdéssel. Rajzoltunk, táblázatot gyártottunk, többféle módon is megküzdöttünk a mumusainkkal. Ezek nem voltak könnyű gyakorlatok, de több „AHA” élményt is átéltünk.
Az önbizalom érzését is górcső alá vettük. Csináltunk egy vizualizációs gyakorlatot, sőt a résztvevők bónuszként további 2 otthon végezhető gyakorlatot is kaptak.
– Ha szeretnéd a benned rejlő lehetőségeket megismerni és kihasználni…
– Ha meg akarod ismerni a viselkedésed és döntéseid mozgatórugóját…
– Ha egy klassz társaságban mélyítenéd az önismeretedet…
Akkor gyere és csatlakozz az április 27-én kezdődő 14 napos online önismereti kihíváshoz, ahol e-mailekkel és egy zárt Facebook csoportban támogatlak egy teljes hónapon keresztül. KLIKK IDE és olvasd el a részleteket.
Ráadásul most ingyen részvételi lehetőséget nyerhetsz. KLIKK IDE és nyerj.
Ebéd után Dr. Erdős Zsuzsanna etikett coach következett a pozitív első benyomásról szóló előadásával. Ahogy a visszajelzésekből láttam, sokak számára ez volt a legizgalmasabb része a napnak. Ha szívesen töltenél Zsuzsával egy egész napot, akkor erre remek lehetőség például a „Nemet mondás művészete” tréningje júniusban.
Ezt követően én következtem a testbeszéd és önbizalom kapcsolatával. Egy rövid kísérleten mutattam be a csapatnak, hogy mennyire befolyásolja a hangulatunkat a testbeszédünk. Ráadásul nemcsak a hangulatunkat, hanem önbizalmunkat, teljesítményünket és szinte az egész életünket. Aki ismer engem, tudja, hogy a testmozgás-párti vagyok, így elég hosszasan soroltam ismét, hogy milyen élettani és lelki előnyei vannak a mozgásnak. Például csökken a stresszhormonszint, fokozódik az endorfin és szerotonin termelés, vagyis javul a hangulatunk, de még az idegsejtképződést is fokozza.
A délután maradék részében szó volt a gondolkodási hibákról és kiküszöbölésükről, a S.M.A.R.T. célokról, a motivációról, majd a nap zárásaként mindenki tervet készített, hogy milyen új szokásokat épít be az életébe és miket hagy abba.
Tanulságok…
1. Azt láttam a tréningen, hogy azok haladtak legtöbbet előre, akik még a tréning elején kijelöltek egy célt aznapra. Ez fontos és hasznos tanulság számodra is, hiszen az élet minden területén így van ez. A célok kijelölése segít az elmédnek fókuszálni, így sokkal, de sokkal nagyobb az esélyed a sikerre.
2. Sokkal többet vittek haza a tréningről, akik aktívan részt vettek a gyakorlatokban. Ez szintén így van az élet minden területén. Ha csak passzívan várod a sült galambot, akkor kisebb az esélyed, hogy előre juss. Akik a tréningen kérdeztek, kommenteltek, beszéltek egymással és a trénerekkel és energiát tettek a feladatok megoldásába, azok élményekkel gazdagodva és energikusan tudtak hazamenni. Sok-sok pozitív visszajelzést kaptunk tőlük.
3. NEM elég befizetni a tréningre és fizikailag jelen lenni… Ez az előző tanulsághoz kapcsolódik. A tréning díjának befizetése és a fizikai jelenlét valóban alapkövetelmény, de ettől még önmagában nem változik semmi. Aktivitás, nyitottság, a trénerekkel és egymással való kommunikáció az, ami előre visz. (Ez nemcsak az önbizalom tréningre, hanem valamennyi eseményre igaz…)
Néhány visszajelzés a tréningről:
„Az egyik legnagyobb gondomra megkaptam a választ a VIP részen. Én nem is tudom hogyan sikerült hazajutnom, teljes eufóriában vezettem az évek óta gyötrő kérdésem megoldódásának gondolatait emésztve.”
„Felnyitja a szemed és segít, hogy kezedbe tudd venni az irányítást. Gyakorlatban könnyen alkalmazható technikákat tanít.”
„Nagyon hasznos volt. Értékes eszközt adtak a kezembe.”
Egy rövid, de hasznos gyakorlat:
Keress valami olyan korlátozó hiedelmet, ami újra és újra az eszedbe ötlik, amikor el akarsz érni valamilyen célt.
Pl. Nem vagyok elég jó…
Már túl késő…
Nincs elég időm…
Túl sok dolgom van…
Erre nincs pénzem…
Nekem ez nem sikerülhet…
Írd le ezt a hiedelmet egy papírlap tetejére.
Alá írj egy olyan pozitív mondatot, amire ki szeretnéd cserélni.
Pl. Én jó vagyok …..-ben., Mindig meg tudom csinálni….-t.
A pozitív mondat alá pedig írj egy listát olyan „bizonyítékokról”, ami igazolja ezt az új, pozitív állítást.
Pl. Múltbeli sikerek, tapasztalatok stb.
Tedd ki a falra és amikor elbizonytalanodsz, akkor újra és újra olvasd el a pozitív mondatot és a bizonyítékokat.