Mi a legjobb módszer a külföldi munkakeresésre?
A Nők Külföldön oldalon időről időre kutatásokat végzünk különböző témákban, azért, hogy számszerűsítve, pontosan meg tudjuk mutatni neked a különböző, külföldi élettel kapcsolatos szokásokat, tendenciákat. Az olvasók, a Zárkörű Klub tagjai és az ügyfeleim visszajelzéseiből azt szűrtem le, hogy külföldön a legnagyobb probléma a karrier felépítése, a karrier folytatása, illetve a szakmai önmegvalósítás. Az egyik legnagyobb feladat külföldre költözéskor a megfelelő munka megtalálása – olyané, ami szakmailag, anyagilag is előremutató.
Legújabb kutatásunk ezt a témát boncolgatja, vagyis az a fő kérdés, hogy hogyan érdemes felkészülnöd a külföldi munkavállalásra, és milyen módszerrel lehet munkát keresni. A kutatást még nem zártuk le, a kérdőív nyitva áll minden lelkes kitöltő előtt. Férfiak és nők válaszait is várjuk. Összesen körülbelül 10 perc kitölteni ezt a teljesen anonim kérdőívet ITT.
A mai cikkben egy-két előzetes, ám annál izgalmasabb eredményt teszek most közzé. A végleges eredményekre még egy picit várnod kell.
Eddig összesen 606-an töltötték ki a kérdőívet, körülbelül 85 százalékuk nő. Ezért is örülnénk még néhány férfi kitöltőnek is. 🙂
A már külföldön élőket megkérdeztük arról, hogy tettek-e előzetesen lépéseket – ha igen, pontosan miket – a külföldi karrierjük elősegítésére. Itt toronymagasan „győzött” az internetes adatgyűjtés, illetve az internetes állásportálokon való böngészés. Az látszik viszont, hogy a kapcsolatépítés, az ismeretségek felhasználása sokkal kevésbé volt népszerű, vagyis jobban szeretünk böngészni az interneten, mint „networkingelni”. Ez a tengerentúli álláskeresők preferenciájának pont az ellentéte. Korábban már olvashattál egy cikket egy amerikai lányról, aki Dubajban keresett – és talált – állást. Érdemes elolvasnod, ha még nem tetted meg.
Ténylegesen hogyan találtak állást a külföldre költözők?
Bevallom, hogy ez az előzetes eredmény engem nagyon meglepett. A kitöltők közel negyede internetes állásportálokon talált magának munkát. Ez mindenféle szuper karrierfejlesztő könyvnek és karriertanácsadó véleménynek ellentmond! Ezt az eredményt nyilván még boncolgatnunk kell, hiszen nem derül ki belőle, hogy összefüggésben van-e a végzettséggel (diplomás – nem diplomás), vagy sem. A végleges tanulmányban természetesen erről is szó lesz.
A költözést még csak tervezők mit gondolnak?
Megkérdeztük őket is arról, hogy mely álláskeresési módszereket tartják hatékonynak. Ők egyértelműen a kapcsolatrendszert (szakmai, illetve privát) tartják nyerőnek. Valóban lehet olyan érzésünk – akár Magyarországon is –, hogy az állások nagyobb részét ismerősökön, szakmai kapcsolatokon keresztül töltik be.
Én, személy szerint, azt gondolom, hogy valóban hihetetlenül fontos a szakmai kapcsolatrendszer építése, hiszen ezen keresztül könnyebben találhatsz szakmailag (is) megfelelő állást. Az internetes álláshirdetéseket sem szabad elhanyagolnod (l. fenti tapasztalat), de mindenképpen érdemes kiegészítened a személyes információszerzéssel, tájékozódással is. Erről hamarosan szó lesz itt a weboldalon. Addig is regisztrálj a LinkedIn illetve Xing szakmai közösségi oldalakon! Hidd el, megéri. Ennyi külföldi nem használhatja véletlenül. 😉
A szöveget korrektúrázta a SZÖVEGDOKI.
Ha tetszett a bejegyzés KLIKK IDE és kövess a Facebook-on is.
Ha pedig a LinkedIn csoporthoz csatlakoznál, KLIKK IDE.