Stressz nélkül külföldön – 8 + 1 tipp
A múltkori, kulturális sokkal kapcsolatos cikk nyomán többen jeleztétek, hogy bizony érintettek vagytok/voltatok a dologban. Azonban fontos tudnunk, hogy különféle hangulati, testi tüneteink nem csak a kulturális sokkhoz kapcsolódhatnak. A külföldi élet sok olyan kihívással állíthat szembe bennünket, amit testünk-lelkünk stresszként érzékel. (Mielőtt nekem esnétek, hogy stresszes nemcsak külföldön lehet az ember, hanem otthon is, hadd mondjam el, hogy egyetértek, de ez a cikk most a külföldi életről szól, igaz, a stresszkezelés módjai hasznosak lehetnek, bárhol is éltek.)
A stressz szó mindannyiunk számára ismerős, napi szinten használjuk. Mi is a stressz valójában? Semmi egyéb, mint a szervezetünk reakciója az őt ért hatásokra, külső vagy belső változásokra. Ez az a tipikus „fight or flight” helyzet, vagyis riadókészültségbe helyezkedik a szervezet, amíg eldönti, hogy harc vagy menekülés lesz a vége.
A külföldi élet pedig sok-sok változással járhat és NEM CSAK KEZDETEKBEN. Ilyen lehet például:
- más időzóna, emiatt kevesebb alvás az otthoniakkal, máshol dolgozó munkatársakkal való kapcsolattartás miatt;
- új, ismeretlen munkahelyi kultúra;
- számunkra „idegen” szokások napi szinten, akár hosszú évekig;
- soknemzetiségű környezet;
- támogató kapcsolati háló hiánya (család, barátok…);
- expat-feleségként a karrier feladása, módosítása;
- vegyes házasságban a párunk családjába, országába való beilleszkedés;
- a párkapcsolat dinamikája is megváltozhat az új környezetben (többet vannak együtt, még inkább egymásra utaltak…)
- folyamatos idegennyelv-használat;
- kedvenc hobbik, időtöltések feladása;
- a szokásos stresszkezelési technikák nem működnek az új helyen…
Van persze úgynevezett „jó stressz”, ami motivál, hajt bennünket, de a stressz másik fajtája, a „rossz stressz” sokféle tünetet, problémát okozhat.
Az alábbi ábrán összefoglaltam a stressz néhány lehetséges hatását testünkre-lelkünkre:
Fontos észrevenni, hogy a kulturális sokk tünetei nagyon hasonlóak lehetnek a stressz tüneteihez, de ha elhúzódóak ezek a tünetek, akkor muszáj foglalkozni a stressz csökkentésével. Az elhúzódó kulturális sokk komoly stressztüneteket okozhat, de ilyen tüneteket akkor is produkálhatunk, ha már régebb óta külföldön élünk és valamilyen nagyobb változás áll be az életünkben.
Ha olvasgatnál még a stressz tüneteiről, akkor ITT és ITT találsz még információt, illetve nagyon ajánlom Bagdy Emőke előadását arról, hogy a stressz milyen megbetegítő hatású lehet. A videó után folytatódik a cikk arról, hogy milyen stresszkezelési technikákat próbálhatsz ki.
Ha nem látod a videót, klikk ide.
Mit tehetsz a stressz ellen külföldön?
1. Ne foglalkozz a kis dolgokkal. Külföldön nem lesz minden pontosan ugyanolyan, mint amit megszoktál. A kis különbségeken, kis kellemetlenségeken ne akadj fenn, előbb-utóbb megszokod őket. Persze, ha könnyen megváltoztatható, akkor tedd azt, de ha nem, akkor inkább lépj át rajta.
2. Alakíts ki új „megszokott” életformát. Az új helyen lehet, hogy egészen más napi rutinok működnek. Találd meg, hogy melyek azok, és vezesd be, mint megszokottat az életedbe. Ne az otthonit akard reprodukálni, az új környezethez szabd az új szokásokat.
3. Tedd magadévá az új környezetet. Tanuld meg, hogy mit, hol tudsz intézni, hogyan jutsz el legegyszerűbben különböző helyekre, merre tudod a dugókat kikerülni stb. A lényeg, hogy csökkentsd az ismeretlen tényezők számát. Ezt akkor is tedd meg, ha új lakásba vagy új városba költözöl.
4. Kapcsolódj másokhoz, kapcsolódj ki másokkal is. Ha nehéz napod volt, ha fáradt vagy, akkor is szervezz társas programokat. Általában csak elindulni nehéz, ott legtöbbször jól érezzük magunkat és feltöltődünk. A lényeg, hogy ne mindig ugyanazt a négy falat nézd (otthon és a munkahelyen), és a szűk családodon kívül állj szóba másokkal is.
5. Mozogj! Tölts időt a hobbijaiddal. Mindenképpen keress rá alkalmat, lehetőséget, hogy a korábbi kedves hobbijaiddal foglalkozz, legyen ez festés, fotózás, tánc, vagy bármi más. Különösen jó, ha valamilyen mozgásos hobbid van (ha nincs, keress egyet! 🙂 A mozgás ugyanis remek hatással van a szervezetre, csökkenti a stresszhormonok szintjét, és növeli az endorfinszintet, vagyis boldogabbak, vidámabbak leszünk.
6. Tartsd magad távol a negatív emberektől. Olyanokra gondolok itt, akik folyamatosan panaszkodnak, szidnak másokat. Ők azok, akik hihetetlenül sok energiádat le tudják szívni.
7. Tanulj meg egy kicsit befele figyelni, az „itt és most”-ban élni. Ne ugráljanak a gondolataid folyamatosan a múlt és a jövő között, bánkódva a múltbeli dolgok miatt, és aggódva a jövő miatt. Vehetsz relaxációs vagy jóga cd-t, dvd-t, sőt tele van a Youtube is ilyenekkel; elmehetsz jógaórára, meditálni, relaxálni, igénybe vehetsz pszichológiai segítséget is ehhez. Ha megtanulsz az „itt és most”-ban létezni, akkor sokkal könnyebb lesz észrevenni a jó dolgokat.
8. Keretezd át a helyzeteket, változtasd meg az attitűdöd. Például, ha fel kellett adnod az otthoni karrieredet, akkor tekintsd úgy a külföldi tartózkodásodat, mint egy hosszú nyaralást, vagy lehetőséget, hogy új dolgokat tanulj. Keresd meg a jó dolgokat az életedben, pl. hogy ebben az új országban élsz, új helyen dolgozol stb.
+1 Kérj segítséget. Ha pedig úgy érzed, hogy segítségre lenne szükséged a stresszel való megküzdéshez, akkor kérd szakember segítségét. Például ITT.
Végül egy gyakorlat Amy Cuddy-tól arra, hogy hogyan lehetsz erősebb, sikeresebb és kevésbé stresszes. Ez egy 20 perces videó, ami hosszúnak tűnhet esetleg, de ha még nem ismered, akkor semmiképp sem kéne kihagynod!
Ha nem látod a videót, klikk ide.
A szöveget korrektúrázta a SZÖVEGDOKI.
Ha a külföldi életről, külföldre költözésről olvasnál még többet, akkor izgalmas meglepetéseket találsz itt a Nők Külföldön oldalon. KLIKK IDE a meglepetésekért.
Ha tetszett a bejegyzés KLIKK IDE és kövess a Facebook-on is.
Ha pedig a LinkedIn csoporthoz csatlakoznál, KLIKK IDE.