Ha magyarokkal barátkoznál külföldön….
Most a nemzeti ünnep kapcsán elevenítettem fel ismét a Facebook-on azt a témát, hogy barátkozzunk vagy sem más magyarokkal, ha külföldön élünk. Erről már korábban is írtam, akkor is megosztotta az olvasókat, nem volt ez most sem másként. A bejegyzés végén láthatjátok a Facebook posztot és kommenteket. Nagyon érdekesek és tanulságosak.
Az is rendkívül érdekes volt, hogy tegnap, a Heti Tipp hírlevél kiküldése után – amiben egyébként felvetettem ezt a témát – jó néhány feliratkozóm eltűnt a listáról. Ilyen nem szokott lenni, egyértelműen a témához kapcsolódó reakciók voltak. Ennyire mumus, idegesítő, érdektelen lenne ez a téma?
Miért tartom mégis fontosnak, hogy beszéljünk róla?
Fontosnak tartom, mert egyre több magyar vág neki a nagyvilágnak és akarva-akaratlanul is össze fog találkozni más magyarokkal. Nagyon szomorú lenne, ha a sok negatív tapasztalat, előítélet miatt szóba sem állnának egymással a kint élők.
Fontosnak tartom, mert egyre több csalódott honfitársunkkal találkozom virtuálisan: csalódott frissen kiköltözőkkel és csalódott kint élőkkel. Ezeknek a csalódásoknak egy része elkerülhető lenne.
A mai poszt a kiköltözők szemszögéből veszi sorra a kritikus pontokat, amikre érdemes odafigyelni, jövő héten pedig a régebb óta kint élők szempontjait nézem majd át.
1. Ne kérdezgess másokat, hogy érdemes-e magyarokkal barátkozni.
Ez furán hangzik, de tényleg teljesen felesleges kifaggatni a külhoni tapasztalattal rendelkezőket, mert egyrészt nem biztos, hogy Te is oda utazol, ahonnan ezek a tapasztalatok származnak, másrészt nagy valószínűséggel teljesen különbőző emberek jönnek be neki és neked.
2. Az, hogy magyar valaki pontosan annyit jelent, hogy magyar az a valaki.
Se többet, se kevesebbet. Nem mond semmit a személyiségéről, családi- és társadalmi hátteréről, szakmájáról, érdeklődési köréről. Budapesten vagy Magyarországon bárhol az utcán random módon megszólított embertől sem várjuk el, hogy a legjobb barátok leszünk vagy mindenképpen segíteni fog nekünk. Legtöbben mégis azzal az elvárással megyünk külföldre, hogy ott majd a magyarok segítenek, magyarokkal tudunk barátkozni stb. Ez működhet, feltéve, ha egyébként is összeillünk valamilyen módon, amellett, hogy magyarok vagyunk.
3. Amilyen az adjonisten…..
Ha nyitottan, segítőkészen mész külföldre, akkor jobb esélyed lesz arra, hogy a „fogadjisten” is ilyen lesz. Jobban néz ki, ha nem rögtön kéréssel indítasz, hanem felajánlod a segítségedet. Például a külföldön élőknek gyakran probléma, hogy kisebb csomagok hogyan jutnak ki hozzájuk egyszerűen. Nagy segítség lehet, ha kiutazás előtt megkérdezed mondjuk a kinti Facebook csoportot, hogy kell-e valakinek valamit kivinni.
4. Nem mindegy, hogy milyen országba mész.
Vannak a magyarok körében nagyon népszerű célországok, mint például Németország, Anglia, Ausztria. Ezekben az országokban egyre nagyobb számú magyar él, egyre heterogénebb társadalmi-, családi- háttérrel, érdeklődési körrel. Ebből adódik, hogy itt sok olyan emberrel találkozhatsz, aki nagyon különbözik tőled és lehetséges, hogy Magyarországon soha nem találkoztatok volna. Távolabbi országokban szintén nem teljesen homogén a magyar csapat. A kulturális kihívások miatt, illetve amiatt, hogy messzi országokba leginkább vezetők, esetleg önkéntesek (pl. nyelvtanárok, ápolók) mennek, ezért jobb esélyed van arra, hogy hozzád passzoló más magyarokkal találkozol.
5. Ki az, akiket a legkönnyebben elérsz?
Sok külföldi Facebook vagy más online csoport van, ahol ha felteszel egy kérdést, akkor majdnem biztos, hogy valaki a következők közül válaszol:
- Szintén frissen kiköltözött, akinek még viszonylag kevés kinti tapasztalata van. Ő is keresgél, ismerkedik, tanácsot kér.
- Aki még nem illeszkedett be, kevés kinti ismerőse van, ezért sok időt tölt online.
- Aki már régebb óta kint él, de extravertált, nyitott, pörgős személyiség, aki szeret kapcsolatot létesíteni, ismerkedni, segíteni.
És ki az, akit valószínűleg nem érsz el?
Azokat a magyarokat, akik jól beszélik a helyi nyelvet, beilleszkedtek és sok ismerősük, barátjuk van. Emellett nem feltétlenül extravertáltak, inkább egy kialakult baráti körrel találkoznak rendszeresen. Ebben a csoportban nagyon sokan vannak. Velük csak akkor találkozol, ha egyébként is hasonló az érdeklődési körötök, pl. salsa órán. 😉
6. Barátkozz a helyiekkel is.
Sokkal könnyebb beilleszkedni, ha jól beszéled a nyelvet, ezért kapcsolatba tudsz lépni helyiekkel is. Ha nincsenek nyelvi korlátok, akkor könnyebb a kulturális nehézségeket is leküzdeni és olyan barátokat, ismerősöket szerezni, akik passzolnak a Te személyiségedhez, lelki alkatodhoz, hasonló az érdeklődési körötök és szuper közös programokat tudtok szervezni. Mindezt függetlenül attól, hogy az illető magyar vagy pedig sem. 🙂
Ha a külföldi életről, külföldre költözésről olvasnál még többet, akkor izgalmas meglepetéseket találsz itt a Nők Külföldön oldalon. KLIKK IDE a meglepetésekért.
Ha tetszett a bejegyzés KLIKK IDE és kövess a Facebook-on is.
Ha pedig a LinkedIn csoporthoz csatlakoznál, KLIKK IDE.