Megküzdés a kulturális sokkal – 8 tipp
-
Nem vagy egyedül: Teljesen biztos lehetsz benne, hogy vannak olyan emberek a környezetedben, akik éppen ezt az időszakot élik és vannak olyanok is, akik már átestek rajta. Tekintsd ezt egy teljesen normális dolognak, ami egy folyamat része és hozzá segít ahhoz, hogy beilleszkedj az új helyre. Vedd fel a kapcsolatot olyan emberekkel, akik már beilleszkedtek, mert biztosan vannak hasznos, abban a környezetben alkalmazható ötleteik.
-
Ne add fel: Ha úgy érzed, hogy éppen nagyon rossz időszakodat éled, akkor se fordulj magadba és keseregj, hogy mennyire nehéz az élet és mennyire magányos vagy. Esetleg olvasd el ismét ezeket a tippeket, hátha valami ötlet megnyeri a tetszésedet és ihletet kapsz tőle. Ami FONTOS! Maradj kapcsolatban emberekkel, ne húzódj vissza a csigaházba.
-
Tekints az új helyzetre, mint lehetőségre: Gondold végig, hogy mi az, amit szerettél volna kipróbálni, megtanulni, de eddig nem volt időd, lehetőséged. Készíts listát olyan szakmai, tanulmányi tervekről, hobbikról, egyéb tevékenységekről, amiket eddig még nem csináltál ilyen vagy olyan oknál fogva és nézd meg, hogy most melyikre lenne lehetőséged, időd, anyagi háttered. Például sokan elkezdenek fotózni, kézműveskedni ebben az időszakban.
-
Gondold végig a jövődet: Gondolkozz el azon, hogy szeretnéd-e folytatni a karrieredet és milyen módon? Van-e lehetőséged helyben dolgozni, esetleg kurzusokat elvégezni vagy pedig távmunkában dolgozni korábbi munkaadónak vagy más cégnek. Ha az előbbiekre nincs módod, akkor nézd meg, hogy önkéntesként tudsz-e olyan tevékenységet végezni, amit értékesnek tartasz, esetleg szakmailag is fejlődsz ettől.
-
Maradj kapcsolatban: A webkettő korában most már nem kell minden régi kapcsolatnak megszakadnia. Tartsd a kapcsolatot az otthon maradottakkal, családdal, barátokkal telefonon, skype-on vagy közösségi oldalakon. Ha teheted, akkor rendszeres időközönként látogass haza.
-
Építs új kapcsolatokat: Bővítsd az ismeretségi körödet offline és online is. Ne csak magyarokkal barátkozz, hanem mindenféle más nemzetiséggel is. Hihetetlen kalandokban lesz részed. 🙂 Ne feledd, hogy másnak is lehet nyelvi nehézsége, ez ne zavarjon. Használhatod a közösségi oldalakat, a helyi közösségeket barátkozásra.
-
Tanuld a helyi kultúrát: Iratkozz be nyelvi kurzusra, barátkozz helyiekkel. Meg fogsz lepődni milyen nagyra értékelik a legtöbben, még ha csak gagyogsz is a nyelvükön. Figyeld meg, hogy bizonyos helyzetekben mit mondanak, hogy viselkednek (például üdvözléskor) és utánozd. Ha valami helyi ünnep van, akkor feltétlenül vegyél részt, hiszen ünnepelni mindig jó, emellett nagyon sokat tanulhatsz a helyi szokásokból. 🙂 Ha teheted utazgass egy kicsit, ha csak a szomszéd faluig jutsz, az is új, meglepő képét mutathatja meg az országnak.
-
Kérj segítséget: Ha úgy érzed, hogy nem tudod leküzdeni a rossz érzéseket, fordulj szakemberhez: tanácsadóhoz, életvezetési coach-hoz, pszichológushoz. Ne kapkodj be mindenféle szereket és főként ne bújj el teljesen a világ elől.
Ha tetszett a bejegyzés KLIKK IDE és kövess a Facebook-on is.
Ha pedig a LinkedIn csoporthoz csatlakoznál, KLIKK IDE.
Valamelyik nap írtam egy kommentet, de eltűnt. 🙁
Kedves Nikol,
Úgy tűnik, hogy a blogger időnként túlságosan önállóskodik, ezért fordulhat ilyen elő. Nemsokára lesz saját honlap, ott remélem nem fordul majd ilyen elő.
Mindenesetre köszönöm a kitartásodat és a beszámolódat, amit a másik bejegyzéshez írtál. 🙂
Petra
Jó tippek, érdemes megfogadni őket!
Sokat segít, ha próbálunk alkalmazkodni.
Én pl. a nyelvtanfolyamon megismerkedtem egy koszovói nővel, akivel most már rendszeresen összejárunk.
Igaz még rendesen nem tudunk beszélgetni:-)
De ezek a találkozások még a francia tanulásban is segítenek.
Az otthoni kapcsolatokról az a véleményem, hogy megkopnak, ha az ember elköltözik.
Én próbáltam e-mailben tartani pár emberrel a kapcsolatot, de azt vettem észre, hogy a hosszú levelemre jött válaszként egy pár soros üzenet, az is csak az illendősség kedvéért.
Így aztán én is csak pár sort írtam és végül abba is maradt a levelezés.
Persze ez nem a családra vonatkozik, inkább azokra akikről eddig azt gondoltam, hogy a barátaim.
Mindenesetre én azt mondom, hogy jobb, ha az új helyen teszünk szert új ismerősökre, akikből később még akár barát is lehet.
Én mindig nyomon követem a helyi ünnepeket és el is viszem a gyerekeket, amit ők nagyon élveznek.
Ott is szoktunk beszélgetni idegenekkel is, szerencsére nagyon kedves, befogadó emberek élnek itt:-)
És a villamoson is szívesen beszélgetek az idős nénikkel, bácsikkal:-)
Utolsó kérdésedre reagálva:
Talán könnyebb beilleszkedni, ha hasonló az új ország a hazánkhoz.
De hozzáteszem, nem éltem olyan országban, ahol más értékrendek lennének.
Mindenesetre úgy érzem éppen elég megszokni azt, hogy másik országba kell ( vagy akarunk) költözni.
Ha egy „nyugati” országba költözöl, ahol elfogadott, hogy a nők nem dolgoznak, már az is furcsa és sokszor elfogadhatatlan egy olyan nőnek, aki Magyarországon nőtt fel. Ráadásul otthonról még azt is megkaphatja rosszabb esetben, hogy ő csak háztartásbeli, ami bizony nem segít az önbecsülésén.
De alapvetően bennünk van szerintem, hogy dolgoznuk kell, mert ezt láttuk otthon, ez a követendő példa.
És bizony sokan rosszul érezzük magunkat, ha ezt nem tehetjük meg!