Ki mondja meg a frankót avagy fontos linkek a magyarországi ügyintézéshez
Nemrég volt egy jó kis világméretű pánik, amikor a bejelentési kötelezettség jogszabályi hátterét megváltoztatták (1992. évi LXVI. törvény, 26§), vagyis kivették belőle az ideiglenes külföldön tartózkodás kategóriát. Mindenki máshogy értelmezte és a fórumokon mentek a találgatások, hogy ez vajon mit is jelent.
Mi az egészből a tanulság?
1. Nagyon jók és hasznosak az interneten fellelhető információk, de mindenképpen kritikusan érdemes kezelni. A szóbeszédet ne vegyük készpénznek, hanem ellenőrizzük le a valódiságát. Még ha cikket olvastok, akkor sem biztos, hogy az az igaz, ami abban áll. Ha régebbi a cikk, akkor lehet, hogy azóta változott a szabályozás, de ha új, akkor sem biztos, hogy a cikkíró nem téved.
2. Az összefoglaló cikkek fontosak, de nem tudnak kitérni mindenféle egyedi esetre. Így igaz ez például az én TB-ről írott összefoglaló cikkemre is. Általános eseteket írok le és nem térek ki mindenféle speciális esetre.
Ebből következik a tanácsom: Használd a cikkeket, internetes információkat arra, amire valók: információ gyűjtésre, hogy egyáltalán milyen témákkal kell foglalkozni a külföldi élet kapcsán. Ezután, ha biztosra akarsz menni, akkor kérdezz rá a különböző ügyfélszolgálatoknál, hivatalokban, esetleg szakértőknél, hogy a Te egyedi, speciális esetedre mi vonatkozik. Nyilván teljesen egyszerű témákban nem kell a hivatalokat hívni, de ha bármilyen kérdőjel megfogalmazódik benned, akkor inkább kérdezd meg a HITELES forrásokat.
Ha pedig szakértőt (adószakértőt, TB szakértőt stb.) kérdeznél, akkor nem mindig megoldás a kommentben kérdezés, hiszen a szakértő abból él, hogy tanácsot ad. Általános választ várhatsz tőle kommentben, de ez megint csak nem a Te esetedre fog vonatkozni.
Kiindulásul összegyűjtöttem néhány hasznos linket, amiket folyamatosan frissíteni fogok.
Egy része szerepelt már külön cikkben, de szerintem hasznos, ha itt is megvan. Ha van javaslatod, akkor küldd el kérlek az info@nokkulfoldon.hu címre.
- Anyakönyvi kivonat és diploma hitelesítése
- TB fizetés, ha külföldön élünk
- Összefoglaló cikk a kijelentkezésről, választójogról
- 1992. évi LXVI. törvény a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról
- Konzuli tájékoztatás a külföldi felhasználásra szánt okiratok felülhitelesítésének rendjéről. Itt láthatjátok, hogy a különböző okiratokat melyik minisztériumban kell köztes hitelesíttetni mielőtt a Külügyminisztériumba viszitek.
- Emberi Erőforrások Minisztériuma ügyfélszolgálatok (pl. Oktatásért felelős Államtitkárság)
- Anyakönyvi kivonat köztes hitelesítésről
- Oktatási Hivatal (Diplomák, iskolai végzettségek hitelesítése és elismertetése) Erről a témáról hamarosan írok részletesen.
- Hatósági bizonyítvány kiállítása magyar oklevélről és bizonyítványról (Ha a külföldi elismertetéshez ez kell.)
- Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal Migrációs és Monitoring Főosztály (Hatósági bizonyítvány kiállítása az egészségügyi végzettségekről a külföldi munkavállaláshoz) FIGYELEM! Ez nem a diploma hitelesíttetése!
- Külügyminisztérium ügyfélszolgálat (A konzuli szolgálaton kell mindent felülhitelesíttetni.)
- OEP ügyfélszolgálatok, lakóhelytől függően
- NAV ügyfélszolgálatok, lakóhelytől függően
Ha a külföldi életről, külföldre költözésről olvasnál még többet, akkor izgalmas meglepetéseket találsz itt a Nők Külföldön oldalon. KLIKK IDE a meglepetésekért.
Ha tetszett a bejegyzés KLIKK IDE és kövess a Facebook-on is.
Ha pedig a LinkedIn csoporthoz csatlakoznál, KLIKK IDE.