3 hiba, amit ne kövess el külföldön – Kapcsolatépítési tippek!
Ügyfeleimmel, olvasóimmal beszélgetve az derült ki, hogy a külföldi életetek során az egyik legnagyobb kihívás a kapcsolatépítés: új kapcsolatok, barátságok létesítése, kapcsolatépítés használata álláskeresésnél és a régi kapcsolatok ápolása. Éppen ezért egy új sorozatot indítok itt a Nők Külföldön oldalon, kifejezetten kapcsolatépítési tippekkel. A trükk: Ne csak olvasd, hanem próbáld ki a tippeket. 🙂
Ha nem csináltad még meg a „Milyen kapcsolatépítő vagy?” tesztet, akkor itt éred el.
Következzen a három hiba:
1. „Önző” vagy a kapcsolatépítésben.
Gyakori hiba, hogy az újonnan megismert ismerőstől azt várjuk el, hogy valamiben majd segítségünkre lesz. A beszélgetés során arra fókuszálunk, hogy a másik ember mit tud majd segíteni nekünk és ha úgy érezzük, hogy most semmiben, akkor felfüggesztjük a beszélgetést és egyáltalán nem foglalkozunk azzal az emberrel többet.
Ha egy beszélgetés során kizárólag magadról beszélsz, azt meséled el részletesen a másiknak, hogy mivel foglalkozol vagy mivel szeretnél foglalkozni, akkor túl sok támogatást ne várj el a másiktól, hiszen ő maga is nagy valószínűséggel támogatást keres.
TIPP!
1. Adj, mielőtt kérsz!
Mielőtt valamit kérsz a másiktól adj valamit. Küldhetsz neki valamilyen érdekes cikket, összekötheted egy olyan személlyel, aki érdekes lehet számára vagy bármi olyan dolgot kínálhatsz neki, ami hasznos lehet számára. Sokkal nagyobb a valószínűsége ebben az esetben, hogy késztetést érez majd arra, hogy viszonozza.
2. Kérdezz sokat!
Mindenki szeret magáról beszélni. Tedd lehetővé ezt a másik számára. 🙂
2. Túl sokat vársz az utánkövetéssel
Szintén gyakori hiba, hogy egy rendezvényen összegyűjtünk számtalan névjegykártyát és aztán nem kezdünk vele semmit. Ugyanez igaz a LinkedIn-en bejelölt sok-sok új ismerősre. Az is előfordul gyakran, hogy csak hetekkel, hónapokkal később vesszük fel vele a kapcsolatot, amikor már teljesen elfelejtett minket.
TIPP!
1. 24 órás szabály!
24 órán belül vedd fel az újonnan szerzett ismerősöddel a kapcsolatot legalább e-mailben (vagy ha abban maradtatok, hogy felhívhatod, akkor telefonon).
2. Jegyzetelj!
Legyenek jegyzeteid az ismerőseidről, amelyben a megbeszélt információkat és a következő tennivalót is nyilvántartod. Így tudod, hogy mikor kell legközelebb keresned.
3. Nem ápolod a kapcsolataidat
Az is gyakori, hogy csak akkor keressük az ismerőseinket, amikor szükség van rájuk. Ebben az esetben nagyon hamar úgy fogja a másik érezni (és nem is alaptalanul), hogy kihasználjuk. Képzeld el, hogy neked hogy esne, ha valaki kizárólag akkor keresne, ha szüksége van Rád?
TIPP!
1. Rendszeresség!
Időről-időre vedd fel a kapcsolatot az ismerőseiddel. Ez lehet egy érdekes cikk vagy link átküldése vagy csak egy telefon, hogy mi van vele.
2. Napi 30 perc!
Szánj napi 30 percet (vagy legalább 20 percet) a kapcsolataid ápolására. Ez lehet e-mail vagy LinkedIn-en üzenet vagy telefon is. Erről a témáról korábban már itt írtam.
Jó kapcsolatépítést kívánok!
Votisky Petra
Expat-coach, pszichológus, kapcsolatépítési szakértő
Ingyenes 15 perces tanácsadáshoz KLIKK IDE.
Fotó: stockimages at FreeDigitalPhotos.net