Többnyelvű gyereknevelés előadás Hollandiában- Nők Külföldön mini találkozóval egybekötve
Ígértem anno többeknek, és természetesen Votisky Petrának is, hogy szívesen beszámolok a hollandiai mini Nők Külföldön találkozónkról, ami Dr. Csiszár Rita (Nők külföldön honlap szakértője, valamint szociológus, nyelvtanár, és alkalmazott nyelvész) fantasztikus előadásának keretein belül történt.
A magyar nyelvű előadás címe: Két- és többnyelvű gyereknevelés a mindennapokban.
A helyszín tehát Hollandia, Amstelveen, egy közösségi ház, ahol egyebek között az Amstelveeni Magyar Iskola is helyet kap minden második szombaton.
Az időpont: 2017. Május 6.
A mini találkozó résztvevői: Csiszár Rita, (Svájcból), Bogdán Tamara (Amszterdamból), Bohák Enikő (A Most magyarul magazin és a http://hollandokk.com/ újságírója Dél-Hollandiából), és jómagam (a szervező) Meijer Mónika (Muidenből, Hollandiából).
Az egész történet úgy indult, hogy Rita már rendkívül sok külföldön élő magyar családnak segített a világ különböző pontjain (Svájcban több helyen, Boston, Koppenhága, Nizza, Brüsszel, stb.), és szerette volna a több, mint 20 év alatt összegyűjtött tudását itt nálunk, Hollandiában is átadni. Így keresett meg Votisky Petra Nők külföldön oldalán keresztül, hogy nem ismerek-e valakit, aki tudna segíteni a szervezésben. Mivel én imádok szervezni(bár papírom nincs róla) és fantasztikus lehetőséget láttam benne, szívesen elvállaltam ezt a nemes feladatot. Rita pedig mindvégig bízott bennem és a képességeimben. Úgyhogy elkezdtük a szervezést, osztottunk-szoroztunk az időponttal, a helyszínnel kapcsolatban, és visszagondolva jó napot választottunk. Bár az időjárás túl jó volt, és félő volt, hogy az emberek egy része inkább a strandtörülközőt és a bikinit dobja a (strand)táskájába, mintsem a tollat meg a jegyzetfüzetet, de szerencsére megtelt a kiválasztott terem érdeklődőkkel.
Egy vicces részelttel azért még még tartozom Nektek, hogy teljes legyen a kép. Várható, hogy amikor az ember mindent megszervez, Murphy úgyis mindig közbeszól…:) Tudni kell, hogy Rita nálunk szállt meg, Muidenben, és jó időben elindultunk (volna) az előadás helyszínére, amikor is egy útzárral kellett szembesülnünk gyakorlatilag az utca végén. Az ember szemei előtt ilyenkor lepereg élete filmje, átfut rajta a hideg, a meleg… hogy akkor ezt hogy oldja meg. Bicikli? Vonat? Busz? Gyalog? Helikopter…ááááá. Semmi sem működött, mert egy teljes harci járműves felvonulás torlaszolta el a kisváros egyetlen utcáját, úgyhogy nem volt se ki, se be… (persze erre a világháborús évfordulóra én jóval előbb gondoltam, csakhogy ez máskor nem szokott gondot okozni, nem úgy, mint akkor, mikor az ember lányai igenis fontos eseményre sietnek. 🙂 Miután körbetelefonáltam a barátokat, akik a város másik végéről ki tudnak szabadulni kocsival, és már szerveztük volna,hogy akkor elindulunk a gurulóssal a 30 fokban…megindult a felvonulás. Így két katonai dzsipp közé befurakodva megkezdtük utunkat Amstelveenbe. 🙂
A terem nagyon gyorsan zsúfolásig telt az információéhes szülőkkel, tanárokkal (az Amstelveeni Magyar Iskola befizette a tanárait erre az előadásra továbbképzésként), és még egy holland anyanyelvű résztvevő is akadt, az Iskola titkárának személyében. Nem, nem tévesztette el a termet, az úriember is beszelt magyarul, de azért (talán fordító segédnek) a kisfiával érkezett, aki pedig tökéletes magyar tudásról tett tanúbizonyságot. 🙂
Az előadásra egy 40 fős termet béreltünk, és 37 fő jelent meg, Hollandia messzebb fekvő régióiból is.
Az előadás első része másfél órás volt, tele érdekes tapasztalatokkal, helyzetekkel, tényekkel és tévhitekkel a többnyelvű gyerekneveléssel kapcsolatban.
Rita figyelem-felkeltő előadásmódja nem hagyta, hogy a gondolataink a tengerpartra terelődjenek, csak úgy elrepült az a másfél óra. 🙂 A szünetben meg lehetett vásárolni Rita könyvét, amit a 20 éves kutatása gyümölcseként tart számon. Rita szerényen mondta nekem az előadás előtt, mikor kérdeztem, hogy hány darab könyvünk van…hogy 28 darabot hozott magával, és hogy tudja, hogy ez egy nagy szám, is valószinűleg túl optimistán pakolt. Mire én egyből rávágtam, hogy nem dehogy, én azért vágtam ilyen megriadt arcot, mert szerintem nem lesz elég. (A dedikálással egybekötött könyv vásárt, és a kialakult kígyózó sort láthatjátok a fenti képen.)
Egyikünknek sem lett igaza…pont elég lett, kettő kötet maradt meg, amely rögtön, az előadás utáni héten gazdára talált azok között, akik valami miatt nem tudtak részt venni az eseményen, pedig nagyon szerettek volna. Szóval úgy tűnik, ez a mindenki jól járt, és a káposzta sem maradt meg esete… 🙂
Az előadás második felében az érdeklődők kérdezhettek konkrét problémákról, kételyekről, amikre Rita ott helyben minden tudását bevetve (néha nagy szükség volt rá) választ is adott.
Volt aki láthatóan nagyon felkészült a kérdésekkel, így egy igazán interaktív, mindenki számára hasznos kérdezz-felelek alakult ki. Sajnos az időnk véges volt, legalábbis, ami a terembérletet illeti. (Bár a kérdésekre így is hagytunk 2,5 órát, gyakorlatilag kirugdostak minket a művelődési házból este fél 7-kor, ami amúgy 6-kor zárt…volna 🙂 ) De meg így is maradt pár nagyon lelkes delikvens, aki az épület előtt folytatta Ritával az eszmecserét. Ezt nevezzük mi sikeres küldetésnek. 😉
Szeretnétek Ti is egy ilyen hasznos és érdekes előadást szervezni a saját lakóhelyeteken? Itt vehetitek fel a kapcsolatot Ritával.
Meijer Mónika
33 éves, 2011 óta el Hollandiában holland férjével, és kislányával. A KitschyBaba cég megálmodója és „anyukája”, amely (magyar) kézműves, gyermekeknek készült termékekeket importál és forgalmaz.
Honlapja:
Facebook:
https://www.facebook.com/kitschybaba/
Mónika írásait ITT találod.