Nyelvérzék nélkül tényleg nem megy?
Mostanában elég sok szó esik a Nők Külföldön háza táján a nyelvtudásról, nyelvtanulásról. Ez nem véletlen, hiszen a külföldi életben az egyik legnagyobb kihívás mindenki számára, hogy szót értsem a többiekkel. Ez kell a munkához, tanuláshoz, beilleszkedéshez és a mindennapi élet kompfortjához is. A korábbi felmérésünkben is az derült ki, hogy a nyelvtudás, helyi kiejtés elsajátítása, új idegen nyelv elsajátítása emelkedik ki a külföldi élet kihívásai közül.
Ügyfelekkel, olvasókkal beszélgetve azt vettem észre, hogy mindenki, mint valami adu-ászt emlegeti a nyelvérzéket. Az az általános vélemény, hogy ha valakinek van, az mázlista és könnyen tanul nyelvet, akinek pedig nincs, az peches és csak nagy erőfeszítések és drága pénzen tud eljutni oda, ahova a szerecsésebbek egyszerűen.
Tényleg ennyire fontos a nyelvérzék?
Sok-sok kutatás volt azzal kapcsolatban, hogy mik azok a tényezők és egyéni jellemzők, amelyek befolyásolják a nyelvtanulást. Az derült ki, hogy néhány fő jellegzetesség az, ami alapvetően meghatározza a nyelvtanulásunk sikerességét. Melyek ezek?
1. Nyelvi képességek, nyelvérzék
2. Motiváció
3. Nyelvtanulási stratégiák, technikák
4. Gondolkodási – érzelmi jellemzők
pl. Mennyire nyitott valaki? Mennyire szorongó valaki? Mennyire veszik el a részletekben vagy látja át az egészet?
5. Nyelvtanulással kapcsolatos hiedelmek
6. Egyéb jellemzők: életkor, nem stb.
Vagyis az látszik, hogy rengeteg minden befolyásolja, hogy mennyire vagyunk sikeresek a nyelvtanulásban. Ebből a nyelvérzék csak egyetlen szelet, ráadásul a kutatások szerint még fejleszthető is. Például a memória fejlesztő gyakorlatokkal a nyelvi képességeink is fejlődésnek indulnak. Ez annyira nem meglepő, hiszen az új nyelv megtanulásának egyik fontos része a szavak megjegyzése. 🙂
Ami szintén óriási befolyással van a nyelvtanulásra az a nyelvtanulással kapcsolatos hiedelmeink, félelmeink. Miben különbözik egy nagyszájú, és a nyelvtani szabályokra fittyet hányó alak és egy precíz, odafigyelő, de meg nem szólaló ember? Az előbbi sokkal hamarabb fogja a nyelvet beszélni, még az sem kizárt, hogy jó nyelvtannal (előbb vagy utóbb).
Végül a motiváció fontosságát hangsúlyoznám. Akinek meghatározott célja van a nyelvtanulással, eltökélt és a kisebb kudarcok sem vetik vissza, gyakorol-gyakorol-gyakorol, jó eséllyel fogja magas szinten elsajátítani a nyelvet, különösen, ha ez egy jó nyelvtanulási technikával párosul. Ez azokra a delikvensekre is igaz, akik állítólag nem rendelkeznek hatalmas nyelvérzékkel. 🙂
Szóval, ha kedves Olvasó, ha már több milliószor próbáltál megtanulni egy nyelvet, ha külföldön élsz és még mindig nem megy folyékonyan a kommunikáció, akkor ne csüggedj, mert nagyon sok irányból el lehet indulni a nyelvtanulás útján.
Ebben próbálunk Neked segíteni Bálinttal, az Öt év- Öt nyelv oldal gurujával, akivel hamarosan előrukkolunk egy nagyszerű módszerrel, ami egészen biztosan előre lendíti a nyelvtanulásodat, a nyelvtudásod tökéletesítését.
Hamarosan jövünk a részletekkel…… Figyeld a Heti Tipp hírleveleket is!
–
Ha a külföldi életről, külföldre költözésről olvasnál még többet, akkor izgalmas meglepetéseket találsz itt a Nők Külföldön oldalon. KLIKK IDE a meglepetésekért.
Ha tetszett a bejegyzés KLIKK IDE és kövess a Facebook-on is.
Ha pedig a LinkedIn csoporthoz csatlakoznál, KLIKK IDE.
Kép: Tina Phillips at FreeDigitalPhotos.net