Mit írj a listádra újévi fogadalmak helyett?
Boldog, csodákkal teli új évet kívánok! Legyen olyan ez az év, amilyenre vágysz. A Nők Külföldön-nél ehhez biztosan találsz majd támogatást. 🙂
Mi másról szólhatna ez az évkezdő poszt, mint az újévi fogadalmakról. Azokról, amelyek így hangzanak, most már aztán tényleg…. le fogok járni az edzőterembe, le fogok fogyni, leteszem a nyelvvizsgát, nem eszem annyi édességet stb. Majd január végén (na jó február végén) azt veszed észre, hogy visszazökkentél a korábbi kerékvágásba és minden pontosan úgy zajlik, ahogy az az előző évben. Aztán ahogy közeledik a karácsony, pánikba kerülsz és igyekszel egyszerre lefogyni, nyelvet tanulni és minden olyasmit bepótolni, amit az év során nem tettél. Vagy egyszerűen csak feladod a dolgot és megfogadod, hogy jövőre most már aztán istenbizony… Ismerős? 😉
Mit szólnál hozzá, ha most hivatalosan is felmentenélek az újévi fogadalmak alól?
Felejtsd el a szokásos fogadalmakat. Azoknak úgyis az a sorsuk, hogy elfelejtkezzenek róluk. Gondolkozz inkább célokban, vagyis fogalmazd meg konkrétan, mérhetően, hogy mit szeretnél és rendelj hozzá határidőt is. Például: 2016. júliusában Párizsban franciául rendelek egy étteremben és a pincér tökéletesen megért. VAGY 2016. szeptember 11-én lefutom a félmaratont. VAGY 2016. májusában az új nyári ruháim mérete 38-as lesz. Hogy nézett volna ez ki fogadalmakként? Megtanulok franciául, jobb lesz az alakom, lefogyok. Vagyis nem mérhetően, nem konkrétan, hanem valami homályos vágyként megfogalmazva.
Fogalmazz meg célokat az életed különböző területeire:
Karrier
Anyagiak
Személyes fejlődés, tanulás
Egészség
Párkapcsolat
Család
Barátok
Hobbi, kikapcsolódás
Fizikai környezet, ami körülvesz
Egyéb
Priorizálás
Ha ezzel kész vagy és túl sok a célod, akkor priorizáld azokat: Melyek a legfontosabbak? Melyek a legsürgősebbek?
Első lépések
Ha pedig megfogalmaztad a céljaidat, akkor határozd meg az első lépéseket, amelyeket még MOST megteszel a céljaid érdekében. Nem jövő héten, nem jövő hónapban, mert akkor már késő lesz, elmúlik a lelkesedés. Tegyél egy pici lépést még most. Van egy ún. 72 órás szabály, amely szerint, ha hozol egy döntést, kitűzöl egy célt, de nem teszel semmit 72 órán belül a cél érdekében, akkor szinte biztos, hogy elsikkad a dolog.
Szokások és célok
Vigyázz, az nem cél, hogy ezentúl minden nap futok fél órát. Ez lehet egy olyan új szokás, ami a célod elérését támogatja. Új szokások kialakításával, a régi, rossz szokások felülírásával támogathatod a céljaid elérését. Ne keverd azonban össze a célt és az azt eszközként támogató szokást. A szokás önmagában nem lesz motiváló. A cél az lesz. (Legalábbis egy JÓ cél mindig olyan, ami megbizserget, amit tényleg nagyon akarsz.)
Maradj motivált!
Ez a legnehezebb. Lesznek az év során pillanatok, amikor könnyen meginogsz, amikor nem lesz kedved hidegben, hóban, fagyban futni menni, fáradtan nyelvet tanulni stb. Ebben nagyon sokat segíthet egy jó csapat. Csatlakozz a Nők Külföldön Facebook csoportjához, a VIP Klubhoz, sőt most januárban elérhető egy célkitűző, megvalósító ebook, ami személyes tanácsadóként egész évben támogat. 52 hét – 52 tipp és gyakorlat, hogy 2016 tényleg a Te éved legyen!
Votisky Petra
Expat coach és pszichológus, gyerekpszichológus, a Nők Külföldön alapítója és vezető szakértője
Szakterületei:
Kulturális beilleszkedés, munka-magánélet egyensúly, külföldi karrier, gyermeknevelés, életvezetési tanácsadás, pszichológiai támogatás.
Elérhetősége:
info (kukac) nokkulfoldon (pont) hu