Gondolkodj és Tervezz! avagy kisgyerekkel külföldön
Sokan jeleztétek nekem, hogy számtalan nehézségbe ütköztetek, ha külföldön született meg a gyermeketek és sokan illetve tudom, hogy sokan aggódtok amiatt, hogy hogyan kaptok majd bármilyen ellátást, ha külföldre költöztök, esetleg pici gyerekkel költöztök haza. Megkértem éppen ezért Mergl Diána, TB szaktanácsadót, a gyesnet.hu oldal tulajdonosát, hogy írjon néhány cikket a témában, így segítve nektek az ügyintézés útvesztőjében eligazodni. A mai cikk egy bevezető az egész témakörhöz, a tevezés fontosságáról szól.
A gyermekvállalás nem csak örömökről szól, ezt tudjuk. Kimondva és kimondatlanul.
Az hogy, mennyiből kell majd megélnie a családnak a gyermekkel otthon töltött idő alatt csak utólag derül ki azok számára, akik ezzel kapcsolatban nem készülnek fel előre.
Az, hogy meg kell venni a babakocsit, a kiskádat és a gyermekruhákat mindenkinek egyértelmű, de az hogy mennyiből fogunk élni az már kevésbé egyértelmű.
Sokaknak, nagyon sokaknak csak akkor derül fény arra, hogy gond van és kevesebb az összegből kell gazdálkodni, mint amire számoltak, amikor már ezt kell beosztani. Vagy nem is kapja meg a tervezett ellátást, amikor a baba már megszületett. Az már csak hab a tortán, ha a gyermekvállalás idején a család országot vált. Az hogy valaki mikor, hol és hogyan fogja a családtámogatási ellátásokat megkapni még Magyarországon is igen nehézkes tud lenni és komoly utánajárást igényelhet. Amikor még az ország váltás is benne van a csomagban, akkor aztán igazán bonyolódik a helyzet.
Igaz, azoknál is, akik Magyarországot épp elhagyni készülnek és azoknál is, akik épp visszatérni szándékoznak.
Sokszor a család elintézi ugyan a teendőket kisebb nagyobb nehézségek árán, de így is jóval több energiájába és időjébe telik, mint kellett volna. Valamint azt nem tudja, hogy ez a legjobb és a leghatékonyabb megoldás e? Nem tudja, hogy ennél többet is kaphatott volna.
Mert tervezni kell! Mikor? Amikor megfordul a családalapítás a család fejében. Ekkor már utána kell gondolni az alapvető dolgoknak. Vagyis hol vagyunk most, hogyan vagyunk foglalkoztatva, hol tervezünk élni a kisgyermekkel?
Amikor pedig ezek tisztázódnak fel kell mérni és szembe kell nézni azzal, hogy milyen lehetőségeink vannak. Felmérni, hogy ezeken lehet e változtatni, annak érdekében, hogy a leghatékonyabban használjuk ki a számunkra járó támogatásokat.
Mergl Diána, TB szaktanácsadó további cikkeiben ezekről az információkról olvashatsz részletesebben.
Ha tetszett a bejegyzés KLIKK IDE és kövess a Facebook-on is.
Ha pedig a LinkedIn csoporthoz csatlakoznál, KLIKK IDE.