Keresztkultúrájú gyerekek avagy cross-cultural kids
A harmadik kultúrájú gyerekekről (Third culture kids) írott cikknek akkora sikere volt, hogy ma a folytatásaként a keresztkultúrájú gyerekekről írok. A mai cikkben David Pollock és Ruth Van Reken könyve alapján foglalom össze, hogy mit értünk keresztkultúrájú gyerek alatt és hány féle típusáról beszélhetünk. Ez már sok olyan gyerekre (és felnőttre) vonatkozhat, akik soha nem hagyták el a szülőföldjüket. Érdemes végigböngészned, hogy vajon ebben a rendszerben Te keresztkultúrájú gyereknek számítasz-e.
Ruth Van Reken úgy határozza meg a keresztkultúrájú gyereket, hogy az a személy, aki a gyerekkorának jelentős részében két vagy több különböző kulturális környezetben élt vagy pedig jelentős kapcsolata volt különböző kultúrákkal. A felnőtt keresztkultúrájú gyerek az a személy, aki keresztkultúrájú gyerekként nőtt fel. (Ez elég logikus.) 😉
A keresztkultúrájú gyerekek típusai:
–
Hagyományos harmadik kultúrájú gyerekek (TCK)
Azok a gyerekek, akik a szüleikkel költöznek egy másik kultúrába a szülők karrierje miatt.
Kettős vagy többes kultúrájú gyerekek
Olyan gyerekek, akiknek a szülei legalább két különböző kultúrából származnak. Tartozhatnak ugyanabba a rasszba vagy különbözőbe is. Például magyar-francia anyuka és svéd apuka.
Kettő vagy több rasszhoz tartozó gyerekek
Olyan gyerekek, akiknek a szülei legalább két rasszból származnak. Pl. ghánai apuka és magyar anyuka.
Bevándorló (migráns) gyerekek
Azok a gyerekek, akiknek a szülei véglegesen letelepedtek egy új országban.
Oktatási keresztkultúrájú gyerekek
Azok a gyerekek, akik bár a szülőhazájukban élnek, de olyan iskolába járnak, aminek eltér a kulturális háttere és a diákok összetétele a hazai iskoláétól. Pl. amerikai. oszták iskola.
Menekültek gyerekei
Olyan gyerekek, akiknek a szülei elhagyni kényszerültek a hazájukat háború, üldöztetés vagy természeti katasztrófa miatt.
Ingázók gyerekei
A határ mentén élő gyerekek, akik gyakran a szomszéd országba járnak iskolába illetve a szüleik is ott dolgoznak.
Kisebbségek gyerekei
Olyan gyerekek, akiknek a szülei olyan rasszból vagy etnikai csoportból származnak, ami eltér a többségi társadalomtól.
Külföldről örökbefogadott gyerekek
Olyan gyerekek, akiket más országból, más kultúrából fogadtak örökbe.
Belföldi harmadik kultúrájú gyerekek
Azok a gyerekek, akiknek a szülei egy országon belül költöztek egyik szubkultúrából a másikba.
–
Ezek a kategóriák nem fedik le 100 százalékosan az összes lehetőséget, hiszen például nem szerepelnek benne a külföldön tanuló cserediákok, az elvált szülők gyerekei, akik lehet, hogy országok között ingáznak és még sok egyéb lehetőség sem. Ezek a kategóriák a leggyakoribb, legfontosabb kategóriák.
–
Ebből a listából hat kategória is érvényes rá. Két rasszú, két kultúrájú, harmadik kultúrájú gyerek, kisebbség, oktatási keresztkultúrájú gyerek, mert Indonéziában helyi iskolában tanult. Belföldi harmadik kultúrájú gyerek is. Hawaiin nőtt fel, ahol a fehér nagyszüleivel élt és ahol számtalan kevert rasszú, kevert kulturális hátterű gyerek élt. Amikor az amerikai kontinensre költözött, akkor mások leginkább afroamerikainak kezdték őt definiálni.
Hoztam egy videót is (14 perc), amiben az indiai származású, de Oxfordban született író, Pico Iyer beszél arról, hogy hol is vagyunk otthon, mit is jelent az otthon számunkra.
–
Ha szívesen olvasnál tőle, itt találod néhány rövid írását. A könyveit angolul tudod olvasni. Klikk a könyv képére a részletekért.
Video Night in Kathmandu: And Other Reports from the Not-So-Far East
The Global Soul: Jet Lag, Shopping Malls, and the Search for Home
The Lady and the Monk: Four Seasons in Kyoto
–
Ha külföldi karriert építenél, akkor ITT NÉZZ KÖRÜL.
Ha a kapcsolatépítés fontos számodra, akkor EZ SZÓL NEKED.
Ha pedig egyéni tanácsadásra lenne szükséged, akkor KLIKK IDE.