Hosszútávú kiküldetés vs. végleges külföldre költözés
Egy új sorozatot indítottunk itt a Nők Külföldön oldalon, Okszimec Krisztina, költözködési szakértő segítségével. Időről-időre megoszt majd veletek néhány hasznos tippet, amit külföldre költözéskor vagy akár országon / városon belüli költözéskor is hasznosíthattok. Ma a sorozat következő cikkét olvashatjátok.
Sokan sokféleképpen gondolkodunk. Van, akinek a életcélja a barangolás, folyamatos mozgás. Másokban csak mérsékelt kalandvágy van, ezért ők csak egy rövidebb időt töltenek külföldön. Bárhogy is érzel, ha kikerülsz külföldre, akkor teljesen felborul az életed. Újra kell tervezni mindent. 🙂
Hosszútávú kiküldetés vagy végleges külföldre költözés esetén is csak tervezéssel és odafigyeléssel tudod megspórolni a fölösleges köröket. És még ott van a hazalátogatás veszélye is.
Hosszútávú kiküldetés miatt kell külföldre költöznöd?
Mikor lesz egy kiküldetés hosszútávú? Hosszútávú kiküldetés akkor lesz, amikor minimum 1,5 évre kell kiköltöznöd. Ennek időtartamát a munkáltató dönti el. Erre az időszakra kell berendezkedni. Ez egy kicsit nehéz helyzet, mert egyszerre kell fenntartani két lakást. Mivel a külföldi élet csak ideiglenes, ezért az otthoni lakás se szabad felszámolni. Az ideiglenes kiköltözés nagyon körülményes és nehéz.
Miért körülményes? Mert olyan lakást kell találnod kint, ami szinte teljesen felszerelt és csak a ruháidat és néhány apróságot kell magaddal vinni. Ha ideiglenes kiköltözésről van szó, akkor ne keress bútorozatlan lakást. Mert mire otthonossá tennéd, már jöhetsz is haza. És akkor mit csinálsz azokkal a bútorokkal, amit ott vettél az évek folyamán. Persze, van megoldás, hisz költöztetők bárhol vannak és jó pénzért bármit elszállítanak. De biztos, hogy erre akarsz költeni?
Amikor a kiköltözést tervezed, akkor lásd egyszerre a teljes időszakot. Ne csak a kiköltözés „pillanatára” gondolj, hanem a hazaköltözésre is. Tudom, ez így egy kicsit fura és érthetetlen számodra, hisz az a 1,5 év is messze van, hogy miért kell az egész időszakot egybe látni. Miért fontos már a hazatérést tervezni, amikor még ki se mentél. Azért, mert így sokkal könnyebben tudsz tervezni. Ha tudod az első pillanattól, hogy csak X ideig leszel kint, akkor nem fogsz magaddal vinni bútorokat, mindenféle apróságot. Megérted, és megtanulod nélkülözni a kedvenc székedet, párnádat. Hidd el, hogy még a 3 év is gyorsan elrepül. Teljesen fölösleges olyan dolgokat „kiköltöztetned”, ami nem létfontosságú.
Amikor kint lakást keresel, akkor olyat keress, amibe már minden van. Igen, még ágynemű is. Ne költöztesd ki a tányérokat, az evőeszközöket. Miért? Ott is van.
De mi a helyzet az otthon maradt lakással? Azzal mit is csinálj? A legegyszerűbb, ha lezárod. Ez azt jelenti, hogy lakásban csak a bútoraid maradjanak. Minden élelmiszert, virágot számolj fel. A virágot add át az ismerősöknek. A közműveknél, ha megteheted, akkor jelentkezz ki.
Véglegesen költözöl külföldre?
A végleges kiköltözés sokkal „egyszerűbb”. Ebben az esetben csak meg kell találni a megfelelő lakást és megtervezni a stresszmentes kiköltözést. Ebben az esetben, célszerű egy bútorozatlan lakást keresni, és az itthoni bútorokat magaddal vinned. De ez attól is függ, hogy pontosan hova költözöl. Ha a tengeren túlra, akkor inkább itthon add el, és kint vegyél újat. Mert a kiszállítás sokkal többe kerülne, mintha ott vennél magadnak új darabokat.
A hazalátogatás veszélyei
Hogyan lehetne úgy megoldani a hazalátogatást, hogy jól is sikerüljön. Amikor a hazalátogatás „tervezgeted”, akkor annyi minden eszedbe jut, hogy mit is kellene csinálni. De amikor itthon vagy, akkor szinte mindent elfelejtesz és úgy kell visszamenned, hogy hiányérzeted van. Mert elfelejtetted őt meglátogatni, vagy egy fontos dolgot elintézni. A kellemetlenségeket úgy tudod elkerülni, hogy tervezel. A hazalátogatás megelőzően 2 héttel korábban leülsz és végiggondolod, hogy kit kell meglátogatni, mit kell megcsinálni. Kint még nyugodt körülmények vannak, és tudsz gondolkodni, tervezni. Abban a pillanatban, amikor hazaérsz, semmire nem lesz időd, és gyorsan eltelik az a néhány nap, amit itthon töltesz.
Ehhez annyit tennék még hozzá, hogy hazalátogatáskor óriási a kísértés, hogy még ezt-azt belepakolj a bőröndbe és kivigyél magaddal. Amikor pedig hazaköltöznél, akkor nem érted majd, hogy az 5 dobozból és a 3 bőröndből hogyan lett 10 doboz és 5 bőrönd. Szóval legyél nagyon kritikus önmagaddal szemben és ne vigyél ki olyan dolgokat, amelyekre valójában nincs is szükséged. Sőt, hazalátogatáskor haza is hozhatod a feleslegesnek bizonyult dolgaidat. (A szerk. Votisky Petra)
Légy Te is stresszmentes költöző!
Okszimec Krisztina – költözési szakértő
http://stresszmenteskoltozes.hu/
Ha külföldi karriert építenél, akkor ITT NÉZZ KÖRÜL.
Ha a kapcsolatépítés fontos számodra, akkor EZ SZÓL NEKED.
Ha pedig egyéni tanácsadásra lenne szükséged, akkor KLIKK IDE.