Életünk legjobb éve – Avagy Work& Holiday vízummal Új-Zélandra
Legújabb önkéntes riporterünk Adri, aki férjével hamarosan egy évre Új-Zélandra költözik. A költözés hátteréről és a Work& Holiday vízumról olvashatsz a cikkében. Nincs rá garancia, hogy a végére neked nem támad kedved kipróbálni, hogy milyen az élet Új- Zélandon, Dél-Koreában, Tajvanon vagy Ausztráliában. 🙂
Április 20-án belevágunk „Életünk legjobb évébe”! Aki hallotta már ezt a szlogent, az tudja, hogy a Work& Holiday vízumhoz kapcsolódik, amivel akár három országot is, vagyis rövidesen már négyet lehet célba venni. Akit érdekel Új- Zéland, Dél-Korea, Tajvan, és a legfrissebb befutó Ausztrália, annak ajánlom a tovább olvasást! 🙂
A nevem Adri, és április 20-án a férjemmel kiköltözünk egy évre Új-Zélandra.
A történetünk kezdete tavaly év elejére tehető, amikor megtaláltam egy cikket öt olyan országról, ahová ki lehet költözni vagy vízum nélkül, vagy könnyű vízumot szerezni a munkavállaláshoz. Talán a második helyen volt Új-Zéland, ami egyből nagyon megtetszett, mert szinte csak jókat lehet róla hallani, olvasni. Aztán jobban utána néztünk a dolgoknak, és megtaláltuk Hortobágyi Rántott Wombatot, aki igazából egy Orsi nevű lány, aki akkor jött haza, és tartott egy előadást a kalandjairól. Talán akkor döntöttük el, hogy megpróbáljuk megszerezni a vízumot.
A WHS-ről (Working Holiday Scheme) annyit érdemes tudni, hogy országonként változik a korhatár, Új-Zélandra 35 éves korig lehet jelentkezni. Minden évben 100 magyar kapja meg a vízumot, és gyakorlatilag maga a vízum igénylés az egyetemi vizsgára jelentkezéshez hasonlít a legjobban: aki a leggyorsabb, az bent van. Mi tavaly jelentkeztünk, akkor 11 perc alatt telt be a 100 hely. Ez egy kulturális vízum, csak vállalhatsz legálisan munkát is. A megkötés annyi, hogy egy munkahelyen 3 hónapnál tovább nem lehet dolgozni, ezzel is ösztönöznek arra, hogy tovább utazz, ismerd meg a kiwi kultúrát. A munka azért kell, hogy el tudd tartani magad, hiszen Új-Zéland nagyon drága.
De ha valakit érdekel komolyabban ez a vízum, akkor itt (http://workingholiday.hu/) tudnak nagyon sok mindenben segíteni, vagy akár engem is meg lehet keresni, bár én még az utazás előtt állok, így nekem majd csak április végétől lesznek tapasztalataim.
Szóval, végig pörgettük a formot, amire igazából fel lehet készülni, mert a google a barátunk [Az interneten meg lehet találni egy hasonló formot, ami vízumigényléshez szükséges. A szerk.], így nem kellett sok időd eltölteni az olvasással (ez viszi a legtöbbet), hogy mégis mi vontakozik ránk, magyarokra. 2 laptop, bankkártya, személyi, útlevél kikészítve, és éjféltől 0,5 mp-ként F5 nyomkodás. Aztán a végén amikor a jelentkezéshez szükséges összeget kellett utalni, akkor lélegeztünk fel, mert azt mondják, ha már utalni enged a rendszer, akkor benne vagy az első százban. És pár napra rá meg is jött a levél, hogy csináltassunk tüdő rtg-t, mert Magyarország nincs benne az alacsony TBC rizikójú országok listájában, így kell az igazolás. Amikor ez megtörtént, megint eltelt pár nap, és megkaptuk az igazolást, miszerint van egy érvényes vízumunk Új- Zélandra!
A vízumot egy évig lehet felhasználni, és ha beléptél az országba, akkor onnantól egy teljes évig érvényes, amit bármikor megszakíthatsz ki- és beutazással. És itt tartunk mi. Másfél hónap múlva belevágunk életünk legjobb évébe, kiszakadunk a magyar életünkből, és felfedezzük a nagy felhő országát. Az előkészületekkel egészen jól állunk, bár az a tudat, hogy már március van okozott egy enyhe pánikrohamot, de a teendők összeírásával, ehhez kapcsolódó szervezéssel nem lesz probléma, hogy időben le tudjuk rendezni a dolgainkat.