Egy futóverseny margójára
Lesz itt most Dubaiban egy női futóverseny, ahol a 10 km-es távon indulok. Futottam már sok félmaraton, de most nem vagyok edzésben, ezért ez is kihívás lesz. Ami miatt érdekes ez a téma külföldi életünk / életetek kapcsán, hogy 1. kihívásról van, 2. hosszú távra kell tervezni, ha a felénél kidőlsz, akkor nem jutsz el a célig. Ez igaz természetesen bármilyen célra, amit életünk során kitűzünk, de most kifejezetten külföldi élet kapcsán írok róla.
1. Miért futok? Ez a célkitűzésről szól, amiről már sokat írtam. Mi a célom külföldön, mit akarok elérni, milyen lehetőségeim vannak? Érdemes ezt átgondolni, még akkor is, ha párunk miatt élünk külföldön. Attól még, hogy nem a mi karrierünk miatt kerültünk külföldre lehetnek nekünk is saját céljaink.
2. Kihívás: A külföldre való kijutás, beilleszkedés a legtöbb ember számára kihívás. Sokan nehezen szokták meg az idegen környezetet, az új kultúrát. Ilyenkor jó, ha van egy cél, ami előttünk tud lebegni, akárcsak a futóversenyen. Lehet ez egy új nyelv megtanulása, karriercél vagy bármi, amit elég motiválónak érzünk. A lényeg, hogy pozitív értelemben tekintsünk kihívásként, lehetőségként arra, hogy külföldön vagyunk. Sokkal könnyebb lesz minden.
3. Felkészülés: Már sokszor írtam itt a blogon arról, hogy mennyire fontos a jó felkészülés. A futós hasonlattal élve, ha nem edzettünk, készültünk a versenyre, akkor nem tudunk elfutni a célig. Ha nem készültünk arra, hogy egy másik országban fogunk élni, pl. nem beszélünk nyelveket, nincs anyagi tartalékunk, nem tájékozódtunk az ottani körülményekről, akkor könnyen lehet, hogy félúton fel kell adjuk a versenyt.
4. Kitartás: Egy verseny során eljön időnként az a pillanat, amikor meg akar az ember állni, „ki akar szállni”. Így van ez a külföldi élettel is. Vannak olyan pillanatok, amikor a pokolba kívánjuk azt, hogy eljöttünk otthonról. Ha pedig még csak tervezzük a külföldi utazást, akkor is eljöhet ilyen pillanat, amikor már a sokadik elutasított álláspályázattal szembesülünk. Ilyenkor kell újra és újra a célunkra gondolni, hogy ezeken a holtpontokon átjussunk.
Source: remixyourhealth.com via Jen on Pinterest
5. Futó-társak: Szerencsére legtöbbször nem egyedül futunk. Ha egy igazi tömeg-futóversenyre gondolunk, akkor ott legritkább esetben versenyzünk a velünk együtt futókkal, inkább saját magunkat szeretnénk „legyőzni.” Ha már valaki futott egyedül és versenyen pl. 5 km-t, akkor tudja, hogy a versenyen sokkal jobb időt tudott futni. Miért van ez? Másokkal együtt sokkal könnyebb. Ha valaki egy kicsit gyorsabb, akkor mi is felgyorsulunk. Így van ez külföldi beilleszkedésnél is. Nagyon sokat segíthet, ha kapcsolatban vagyunk másokkal is, így együtt, egymást húzva könnyebben átvészelhetjük a kulturális sokkot. Nem legyőznünk kell a többi expatot, hanem együtt, egymást húzva futni. Legyőzni mindig a saját magunk által megszabott korlátokat kell.
6. Evés-ivás: Ez megint egy olyan téma, amit sokszor el szoktak felejteni a versenyen. Mindig vannak etető-itató pontok, ahol felfrissülhetünk. Ezt érdemes kihasználni. Így van ez a való életben is. Fontos a munka, pénzkereset, hiszen legtöbbször ezért élünk külföldön, de nem szabad elfelejtkezni a magánéletünkről, hobbijainkról sem. Az olyan, mint a felfrissülés egy futóversenyen. Jobban megy utána a futás, illetve a munka.
7. Cél és ünneplés: Ha elértünk valamit pl. új állást találtunk, sikerült új házba költözni, akkor ne felejtsük el megünnepelni. Ügyfeleim számára is furcsa volt eleinte, amikor mindig megkérdeztem, hogy egy adott sikerét mivel ünnepelte meg, de aztán ők is ráéreztek az ünneplés ízére. Ez fontos, mert az ünnepléssel egyrészt lezárjuk azt a szakaszt, hiszen eljutottunk egy célig, másrészt pozitív megerősítésként működik. Később, ha egy komoly, kihívást jelentő feladatunk lesz, erőt adhat számunkra ez a korábbi tapasztalat. Az ünneplés lehet valami fizikai dolog (pl. csokitorta), de lehet valami olyasmi is, hogy adok magamnak néhány óra szabadidőt, amit azzal töltök, amivel csak akarom. Érdemes ünnepelni. 🙂
Sikeres célbajutást mindenkinek!
Ha tetszett a bejegyzés KLIKK IDE és kövess a Facebook-on is.
Ha pedig a LinkedIn csoporthoz csatlakoznál, KLIKK IDE.