Édesanyák és nők külföldön
Mi magyarok most vasárnap, május első vasárnapján ünnepeljük az anyák napját még néhány más országgal együtt. Így például Spanyolországban, Portugáliában és Litvániában is ilyenkor köszöntik az édesanyákat. Az anyák napját több, mint 40 országban ünneplik szerte a világon. A lenti képen láthatjátok, hogy melyik országban mikor tartják ezt az ünnepet. Ha klikkelgetni szeretnétek, akkor itt láthatjátok a Föld országait. Egy-egy országra kattintva megnézhetitek, hogy hol mikor ünnepelnek.
Az anyák napja eredete az ókori Görögországba nyúlik vissza. Tavasszal ünnepelték Rheát, az istenek anyját és vele együtt a többi édesanyát. Angliában az 1600-as években az ünnep keresztény vallási színezetet kapott. A Húsvétot követő negyedik vasárnapon, az anyák vasárnapján tartották az ünnepet. A modern anyák napját több dátumtól is lehet eredeztetni. Mindkettő az Amerikai Egyesült Államokban történt. Egyrészt 1872-ben, Bostonban ünnepelte meg édesanyját először Julia Ward Howe és próbálta ünneppé nyilváníttatni a napot, másrészt 1908-ban Anna Jarvis kampányt kezdett az anyák napja nemzeti ünneppé nyilvánításáért. Ez 1914-ben történt meg.
Magyarországon a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt ünnepelte meg először az anyák napját 1925-ben, a májusi Mária-tisztelet hagyományaival összekapcsolva. 1928-ban egy miniszteri rendelet a hivatalos iskolai ünnepélyek közé sorolta.
Összeszedtem Nektek, hogy néhány más országban hogyan ünneplik az anyák napját.
Kommentekben szívesen veszem a kiegészítéseket.
Anyák napja az Arab világban:
Először Egyiptomban ünnepelték az anyák napját az arab világban. Mustafa Amin újságíró mutatta be az ünnepet egy 1947-ben megjelent könyvében. 1956-tól ünneplik Egyiptomban, majd elterjedt a többi arab országban is. Klasszikus dallamokkal köszöntik többnyire az édesanyákat, de a virág és csokoládé árusok is elfoglaltak ezen a napon. Valamelyik család szűkebb körben ünnepli ezt a napot süteménnyel, közös lakomával, valahol pedig az ajándékozás is beletartozik az ünneplésbe.
Source: 2013-happymothersday.blogspot.hu via Petra Zita on Pinterest
–
Anyák napja Kínában:
A legnépszerűbb virág Kínában ezen a napon a szegfű. 1997-ben vezették be az anyák napját, eredetileg a szegényebb anyák megsegítésére. Érdekes módosítást vezetne be az ünneppel kapcsolatban Li Hanqiu, a kommunista párt tagja, aki Meng Zi, a kínai filozófus édesanyjának ünnepléséhez kötné ezt az ünnepet. A szegfűt pedig lecserélné liliomra.
Anyák napja Indonéziában:
A szokásos tavaszi ünnepektől eltérően ők december 22-én ünneplik az anyák napját 1953 óta, ami a 25. évfordulója volt az első Indonéz Női Kongresszusnak. Eredetileg az indonéz nők bátorságát és a nemzet fejlődését ünnepelték ezen a napon, később ez átalakult az anyák irányti hála és szeretet kifejezésévé.
A lenti képen 1207 táncos ünnepli egy közös táncban az anyák napját, a nők és anyák fontos szerepét hangsúlyozva.
Source: blog.baliwww.com via Petra Zita on Pinterest
–
Anyák napja Nepálban:
Más néven Mata Tirtha Aushi az ünnep neve Nepálban, ami Baishak hónapban (ápr. 14-máj.15 a mi naptárunk szerint) ünnepelnek a telihold utáni 15. napon. Nepálban körülbelül 60 etnikai csoport van, de az ünneplés nem kapcsolódik semmilyen valláshoz vagy közösséghez. Ezen a napon az édesanyáknak speciális ételeket készítenek, mint például a lenti képen.
Source: nepaliaustralian.com via Petra Zita on Pinterest
–
Anyák napja Japánban:
1931. március 6. óta ünneplik az anyák napját Japánban. Ez Akihito császár édesanyjának a születésnapja. 1949. óta az amerikai anyák napja időpontjában, május második vasárnapján ünnepelnek. A gyerekek többnyire virágot, vörös szegfűt adnak az édesanyjuknak. Emellett az ünnep kulináris értékeket is rejt, főként tojással kapcsolatosat. Ilyen például a Tamagoyaki (négyszögletes omlett) vagy a Chawanmushi (tejsodós tojás, amit csirkével, vagy garnélarákkal esznek)
Ha az amerikai, francia, indiai, ausztrál, mexikói vagy spanyol ünnepre vagy kíváncsi, akkor klikk ide.
Ha a külföldi életről, külföldre költözésről olvasnál még többet, akkor izgalmas meglepetéseket találsz itt a Nők Külföldön oldalon. KLIKK IDE a meglepetésekért.
Ha tetszett a bejegyzés KLIKK IDE és kövess a Facebook-on is.
Ha pedig a LinkedIn csoporthoz csatlakoznál, KLIKK IDE.