Csúcson a migrációt tervezők aránya – Hogy vannak ezzel a nők?
Nemrégiben nagy vihart kavart az a TÁRKI jelentés, ami a magyar népesség migrációs terveiről szól. Eredményeik szerint a népesség ötöde tervezi, hogy hosszabb vagy rövidebb időre külföldre költözik. A felnőtt lakosság 13 százaléka menne néhány hétre, vagy hónapra, 16 százalékuk pár évre menne külföldre, 7 százalékuk pedig kivándorolna. Vajon hogy vannak ezzel a nők?
Korábbi bejegyzésemben összefoglaltam a nők külföldi munkavállalásával kapcsolatos kutatásomat, most csak azokra az eredményekre utalnék vissza, ami kifejezetten ehhez a témához kapcsolódnak.
A válaszadó nők 32,4 százaléka mondta, hogy tervezi a külföldre költözést, vagyis majdnem a harmaduk. 38 százalékuk még nem tudja és összesen csak 29,5 százalékuk állította, hogy nem tervezi a külföldre költözést. Akárhogy is nézzük, ez még magasabb arány, mint az országos kutatásban. Természetesen az én kutatásom nem volt reprezentatív, mint a TÁRKI felmérése, mert magasabb volt a jól képzettek aránya, azonban az eredmény akkor is elgondolkodtató.
Rákérdeztem a kutatásban arra is, hogy mikor tervezik a külföldre költözést. 19 százalékuk (vagyis kb. ötödük) 2 éven belül hagyná el az országot, 53 százalékuk pedig 5 éven belül. Ha figyelembe vesszük azt, hogy egy fiatal csoportról van szó (átlagéletkor 34,5 év, legfiatalabb 19 éves), akkor ez az eredmény is elgondolkodásra késztethet minket.
A jelenleg kint élő nőket pedig a hazatérési terveikről kérdeztem. 56 százalékuk nem szándékozik hazatérni az elkövetkezendő 5 évben, 28,5 százalékuk még nem tudja és összesen csak 15,5 százalék tervezi a hazatérést.
A kérdőívekből, interjúkból és a korábbi kommentjeitekből kiderült, hogy sok előnye lehet a külföldi életnek. Főként az anyagit emeltétek ki, de felmerült a szakmai fejlődés lehetősége, stresszmentesség, nyelvtanulás is a szempontok között. Emellett azonban sok negatívum is megjelent: barátok, család hiánya, új környezetbe való beilleszkedés nehézsége, visszaesés a karrierben.
Amikor nézegettem a TÁRKI kutatást arra gondoltam, hogy milyen jó lenne még több nőtől megkérdezni a terveit a külföldre költözéssel kapcsolatban. Készítettem ezért egy nagyon rövid (5 kérdéses) kérdőívet, amit szeretnék terjeszteni olyan nők között, akik még nem éltek soha külföldön. Nézzük meg, hogy speciálisan a nők hogy vannak ezzel a külföldre költözéssel.
Véleményetekre is nagyon kíváncsi vagyok: Mi lehet az oka, hogy ennyien választanák (a nők közül is) a külföldi boldogulást?
Ha tetszett a bejegyzés KLIKK IDE és kövess a Facebook-on is.
Ha pedig a LinkedIn csoporthoz csatlakoznál, KLIKK IDE.
Comments
comments
Én mint anya gondolkodtam és döntöttem a költözésünk mellett.
Otthon ugyanis nem látom a gyermekeim jövőjét és az sem tetszik, amit az oktatással műveltek.
A nyelvtanítás katasztrofális, de az egyéb tantárgyak színvonala is romlott a reformoknak köszönhetően (pedagósus vagyok).
Én ezért adtam fel az otthoni karrieremet, hagytam el a tágabb családot és barátokat.
Ahogy elnézem a fiam, hogy mennyire szeret itt iskolába járni és milyen szépen fejlődik, tudom, hogy jól döntöttem még akkor is, ha ez engem újabb kihívások elé állított.
A nyelvtanulást élvezem, az anyagi biztonság nálunk nem játszott akkora szerepet, jól éltünk otthon is.
Hát igen a karrierem gyakorlatilag megsemmisült, de már dolgozom az újon:-)