Brexit és Írország, ahogy mi látjuk…
Önkéntes riporterünk, Demeyer Rita cikke a Brexitről és Írországról. További Brexit véleményeket ITT találsz.
Nagyon sokan kérdeztétek, hogy akkor most mi lesz velünk itt Írországban a Brexit kapcsán.
Legelőször szeretném letisztázni, hogy Írország külön ország, nem tartozik bele az Egyesült Királyságba, vagy ahogy magyarul hívjuk Nagy-Britanniába (részei: Anglia, Skócia, Wales és Észak-Írország.)
Tehát közvetlenül ez a hír minket nem sújt le, itt euro van szemben Nagy-Britanniával, ahol font a fizetőeszköz. Írország tagja az EU-nak, itt nem indult el a kilépési láz, diszkriminációt egyáltalán nem érzünk, mivel eleve nagyon sok bevándorló van, és ez a folyamat nem most indult, már a második generáció nő fel így. Persze azt is hozzá kell tenni, hogy Írországot nem árasztották el úgy a kelet-európaiak, mint Angliát, viszont másik oldalról Dublinban vagy Corkban található nagyon sok cég európai központja, ezért nagyon sok féle náció él egymás mellett. Íroszág egész területén kb. 30 ezer magyar él, szemben Londonnal, ahová kb. 220 ezer magyar vándorolt ki.
Amit már most érzékelünk, hogy nagyon sok megkeresés érkezik Londonból, hogy átköltöznének ide. Az biztos, hogy Dublin ennyi magyart nem bír el, és akkor még nem beszéltünk a rengeteg lengyelről. Dublin kicsi, jelenleg is lakásproblémákkal küzd, konkrétan nincs annyi lakás, amennyire szükség lenne. A tömegközlekedés katasztrófa, az ívóvíz és csatornarendszerről ne is beszéljünk.
Amiben profitálni fog, hogy várhatóan még több cég központja költözik majd át ide, de itt megint elérünk az előző bekezdésben említett problémához…
Kereskedelem terén biztosan lesznek kihatások, mert mi úgymond egy szigettel vagyunk arrébb és fő kereskedelmi partnereink Nagy-Britanniából kerülnek ki. Pl. az igazán finom marhahús Skóciából kerül az üzletekbe, ha ott elszállnak az árak, az nálunk is drágulást okoz.
Persze Skócia jővőbeni hovatartozása is kérdőjel.
Másik fő probléma, hogy az egész ír kereskedelem angol modellre épül. Ezen felül az olaj. és gázimport is Nagy-Britanniából érkezik. A függőség olyan erős, mint Ukrajna és az oroszok között. Ez szintén nagy kockázatot rejt magában.
Írországba háromféleképpen lehet eljutni, vagy a tengeren vagy repülővel, mindkét esetben nagyon szigorú az ellenőrzés, így pl. a migránsáradat, ami ellepte európát az elmúlt évben, ide nem ért el. A másik, hogy a bevándorlókkal szemben nagyon szigorúan járnak el, aki megsérti a törvényt, az mehet haza családostul, a visszatérés esélye nulla. Harmadik út Észak-Írország felöl, de Nagy-Britannia kilépésével a határellenőrzés kérdése is felmerül ezen a határszakaszon.
Mivel az egész Brexit hatása még az EU-n belül sem tisztázott, ezért csak találgatásokba lehet bocsátkozni. Várhatóan az élet még drágább lesz itt, habár már most is törvényi beavatkozás volt szükséges a lakásbérleti árak maximalizálásához, mert a piac teljesen elszállt.