Vajon mi hajt minket nőket és mi köze van ehhez az Istennőknek?
Ha külföldön vagyunk, új helyzetekhez kell alkalmazkodnunk, naponta sok-sok döntést hozni magunkkal, családunkkal, karrierünkkel kapcsolatban, akkor nem árt, ha egy picit jobban megvizsgáljuk hogyan is működünk. A mai és a következő bejegyzésemben egy kis önismereti kirándulásra szeretnélek benneteket invitálni.
J. S. Bolen amerikai pszichiáter, jungiánus pszichoanalitikus azt a gondolatot fogalmazta meg híres könyvében, hogy bennünket nőket, hatalmas belső erők, késztetések működtetnek: ezek az ún. őstípusok vagy archetípusok. Ezekben az archetípusokban halmozódik fel az egész emberiség tapasztalati anyaga. Bolen hét görög Istennővel írta le ezeket az őstípusokat.
Ezek az archetípusok határozzák az élethez, másokhoz, férfiakhoz, munkához, családhoz, gyerekneveléshez való viszonyulásunkat. Mindegyik más-más vetületét képviseli a női létnek. Mindenkiben vannak domináns Istennők, akik azonban változhatnak életünk során. Függ attól, hogy éppen milyen életciklusban vagyunk, öröklött személyiségvonásaink, neveltetésünk, párkapcsolatunk és sok más tényező befolyásolja, hogy éppen melyik Istennő befolyása a legerősebb.Ahhoz, hogy egy nő teljes életet éljen valamennyi Istennőt meg kell élnie kisebb vagy nagyobb mértékben. Ami a jó hír: Ezek az Istennők bizonyos cselekvési módokkal előhívhatóak. Például, ha egy nő úgy dönt, hogy tanul, karriert épít, ezzel az Athéné minőséget hívja elő magában. Ha gyereket vállal, úgy a Démeter archetípus erősödik meg.
Amikor döntési helyzetbe kerülünk, fordulópont előtt állunk, viszály támad a bennünk élő Istennők között. Ilyen tipikus konfliktus helyzet a karrier vagy család kérdés, amikor Athéné és Déméter harcol egymással.
Először az ún. szűz Istennőket mutatom be: Artemiszt, Athénét és Hesztiát. Ők a sebezhetetlen Istennők, a függetlenség, aktivitás, kapcsolat nélküliség megtestesítői. Ez a három archetípus képviseli a nő belső, pszichét motivációját a tehetség kibontakoztatására, érdekérvényesítésre, versengésre, problémák megoldására vagy akár befele forduló szemlélődésre. Ők képviselik a nő lelkének azon részét, amelyet nem vehet birtokba egyetlen férfi sem, amelynek nincs szüksége férfira. Önbecsülése saját jogán van, ehhez nincs szüksége külső megerősítésre.
Artemisz a vadászat és a hold Istennője, a független női lélek megtestesítője. Öntudatos, elkötelezetten halad előre a saját útján, képes feloldódni munkájában. Képes helytállni a férfi-hierarchiában, élvezi a versengést. Az Artemisz nő vonzódik a természethez, szeret kirándulni. Gyerekkorában igazi kis vadóc, sportol, csavarog. Támogatja a gyengéket, elesetteket, szövetséget köt nőtársaival. Ha férjhez megy, kapcsolatában is egyenjogúságra törekszik.
Athéné a tudomány, bölcsesség, a mesterségek és a stratégia megtestesítője. Teljes harci díszben, felnőtt nőként pattant ki apja, Zeusz fejéből. A tiszta ész, racionalitás, gyakorlatiasság megtestesítője, kiváló stratéga. Döntéseiben az eszére hallgat. Jó kapcsolatban van a férfiakkal, erős szövetséget köt velük, akár barátként, akár üzlettársként. Gyerekkorában kiemelkedően tehetséges, jó tanuló, az osztálytársai azonban gyakran nem szeretik, mert strébernek tartják. Céltudatosan tervezi karrierjét, munkájában kiválóan megállja a helyét. Erős, tehetséges, ambiciózus férfit választ társának. Athéné munka, tanulás révén ébreszthető fel bennünk.
Hesztia a házitűzhely és a templom Istennője. A másik két szűz Istennővel ellentétben ő nem kifele figyel, hanem magába mélyed. A Hesztia nő önmagára fókuszál, nem siet, nem hajtja a teljesítménykényszer. Élvezi a házimunkát, teljesen el tud mélyülni benne. Szeret meditálni, gondolkozni, közel állnak hozzá a vallások. Nem kedveli a hajtós munkahelyet. Gyerekkorában csendes, könnyen kezelhető, jól nevelt kislány. Hesztiát akkor fedezhetjük fel magunkban, ha például nyugodtan, rohanás nélkül rendezgetjük az otthonunkat, siettség nélkül élvezetből főzünk.
A következő bejegyzésben a sebezhető Istennőkről Héráról, Démétérről és Perszephonéról, illetve az alkimista Istennőről Aphroditéről lesz szó.
Comments
comments
Na eddig jó, ez a 3 istennőt megtaláltam magamban:-)
Azt még nem tudom, hogy melyik a domináns, talán majd, ha a másik 4-et is megismerem.
Talán Artemisz…
Csütörtökig kell csak várni, akkor minden kiderül. 🙂