A kulturális különbségek és hasonlóságok szépségéről – egy saját történet
Viszonylag ritkán szoktam saját történetet megosztani Veletek itt a Nők Külföldön oldalon, de ez most nagyon ide kívánkozik. El kell mesélnem, mert meg szeretném mutatni, hogy milyen lehetőségek vannak abban, ha a magyar társaság mellett külföldön a nemzetközi vagy helyi közösségek felé is nyitunk. Akkor is, ha ehhez össze kell szedni a bátorságunk és akkor is, ha előtte szorgalmasan nyelvet kell gyakorolni.
Az utóbbi néhány napban két meghatározó élményben volt részem. Az első egy kávézás volt három másik itt élő nővel. Egyikük egy palesztin lány, aki Libanonban született és itt, az Emirátusokban nőtt fel, másikuk egy fülöp-szigeteki lány, a harmadik egy román hölgy, akinek iráni férje van. Négyféle kultúra, vallás és háttér képviseltette magát akkor este, ehhez képest döbbenetesen hamar megtaláltuk a közös hangot. Mély, tartalmas és rendkívül izgalmas volt a beszélgetés. Szóba kerültek olyan témák, hogy milyen a nők szerepe az egyes kultúrákban, a párkapcsolatban milyen a viszony a férfi és a nő között és hogyan nevelik a gyerekeket a különböző országokban.
Kiderült például, hogy a fülöp-szigeteki nők nagyon könnyen szerelembe esnek, gyakran nem megfelelő férfival, ezért sokszor nevelik a nők egyedül a gyereküket. Ez az egyedül viszont nem azt jelenti, amit Magyarországon, hiszen rendkívül összetartó a közösség, ezért a gyereket sokan nevelik egyszerre. Az sem ritka, hogy az anya valahol külföldön dolgozik, a gyermekét pedig a nagymama és a közösség többi tagja neveli.
Őszinte és izgalmas beszélgetés volt, ahol kiderült, hogy milyen sztereotípiák élnek a fejünkben a másik kultúrájáról és mi a valóság ehhez képest. Világosság vált az is emellett, hogy a világon bárhol is él egy nő, az őt foglalkoztató kérdések, problémák nagyon hasonlóak lehetnek.
Source: animevice.com via Petra Zita on Pinterest
–
A másik élmény az International Business Women’s Group reggelije volt. Dubaiban élő és dolgozó vállalkozónők és vezető pozícióban élő nők gyűltek össze. Itt a világ minden tájékáról találkoztam nőkkel, szintén különböző kulturális háttérrel. Már csak az öltözékek sokszínűsége is bámulatos volt: kosztümben, nyári ruhában, kendőben, kendő nélkül, színesben, feketében voltunk. A téma az volt, hogy a stressz kezelésére milyen módszereket használunk. Sorban mindenki elmondta a saját trükkjeit: lista, naptár, testmozgás, relaxáció, meditáció, beszélgetés másokkal stb. Döbbenetes volt észrevenni, hogy ebben is mennyi hasonlóság van, ugyanakkor mégis mindenki hozta magával a saját kultúrájának a megoldásmódjait is.
Ti, a Nők Külföldön oldal olvasói is szanaszét élnek a világban, ahol lehetőségetek van különféle kultúrákkal megismerkedni. Nagyon-nagyon ajánlom, hogy használjátok ki az adódó lehetőségeket, hiszen amellett, hogy izgalmas élményekben lehet részetek, nagyon sok olyan szunnyadó képességeteket ismerhetitek meg egy-egy ilyen találkozó során, amiről talán nem is tudtatok. SŐT érdemes aktívan is keresni a lehetőségeket az ilyen kulturális tapasztalatokra: a Meetup vagy Internations weboldalak remek kiindulási alapot nyújtanak. Ezek a találkozók nyelvgyakorlás szempontjából is kiválóak, ugyanakkor ne féljetek találkozni, beszélni akkor sem, ha még nem beszélitek folyékonyan a nyelvet. Mindenkit sokkal jobban fog érdekelni, hogy milyen az az ország, ahol felnőttél, mint az, hogy tökéletes nyelvtannal meséled-e el. 🙂
Ha tetszett a bejegyzés KLIKK IDE és kövess a Facebook-on is.
Ha pedig a LinkedIn csoporthoz csatlakoznál, KLIKK IDE.