Egérkakis kenyér valamint furi és megmosolyogtató társai Hollandiából
Meijer Mónika, önkéntes riporterünk cikke. Néhány mosolyogtató/meghökkentő furcsaság Hollandiából.
Egérkakis kenyér valamint furi és megmosolyogtató társai Hollandiából, nem csak Hollandiába készülőknek.
Az alábbi a teljesség igénye nélkül összeállított lista 5 éve (mióta Amszterdamban élek) kísért és/vagy fakaszt mosolyra. 🙂
1. Kezdjük a napot a kihagyhatatlan reggelivel…végy egy szeletelt kenyeret (ennek az igazi kenyérhez legkevesebb köze se legyen :)), vajazd meg, és szórj rá ízlés szerint (!) étcsokis/tejcsokis/fehércsokis/henger alakú/kerek/forgácsalakú egérkakát(csokisreszeléket=hagelslag). Ez az igazi kánaán egy Gombóc Artúrféle-fajta embernek. Én inkább megrökönyödtem rajta mikor először (másodszor, sokadszor…) láttam. Azóta már a fagyimra sem szórok ilyesféle jóságokat…
Ugyanennek cifrább formájával babaváró bulikon találkozhatsz, és/vagy ha fiú vagy és egy rózsaszín/kék ánizsos egérkakával teleszórt kétszersültet (beschuit met muisjes) tesznek eléd…fuss amerre látsz. Vagyis dehogyis, örülj, mert apa leszel. 🙂
2. …folytassuk egy jó holland bulival….ne nagyon számíts rá,hogy lesz kaja….Általában pár ropogtatnivaló, mogyi, chips, (nagyon ritka a saját készítésű süti), de ehhez is csak akkor lesz szerencséd, ha időben érkezel. 🙂 Figyelj a party időpontjára. Ha 8 után van, tuti elvárás, hogy előtte vacsorázz, ha délután 2-4 körülre teszik, akkor 6 körül vége az összejövetelnek, hogy mindenki otthon fogyassza el az elfogyasztanivalót. Ha véletlenül mégis vacsira vagy hivatalos, azt külön, és nagyon egyértelműen (és büszkén) mondani fogják. Ez fordítva is igaz, Te is hangsúlyozd, ha valakit vendégül szeretnél látni. Velünk már többször előfordult, hogy nem kommunikáltuk le elég jól, így a 3 fogásos vacsit 3 napig ettük, mert a vendégek tele hassal érkeztek…
3. …és ha még mindig a buli…Hogy miért gratulálnak neked egy összejövetelen amikor valaki tök másnak van szülinapja??? Ez egy megdöbbentő, de érdekes szokás. Ha meghívnak egy buliba, körbemennek kezet fogni, és minden jelenlévőnek gratulálnak (gefeliciteerd met Henk) a szülinaposhoz. Akkor is, ha éppen Te például nem is ismered azt az egyént (jelen esetben Henket), mert “csatolt fájlként” érkeztél a buliba. Ez először annyira meglepett, és közben meg is hatott, hogy ilyen figyelmesek, hogy tudják, hogy épp tegnap volt a Nagymamám névnapja…:D Ja nem…ez csak AZ a holland szokás. Mai napig meglepődök, és egy pillanatra elgondolkozom, hogy mit tudnak amit én még nem…de aztán hamar rájövök, hogy csak azt várják, hogy én is gratuláljak nekik az ünnepelthez. De néha ezt még mindig elfelejtem…:) Ez amolyan “How do you do?” How do you do” az én tapasztalataim alapján.
4. Az a bizonyos 3 puszi…elég ciki,mert szerintem tök sokáig tart…és lehet, hogy ez csak az én bénaságom, de nekem sikerült annyira nem nagyon közeli ismerősökkel elég intim helyzetbe kerülnöm emiatt a szokás miatt…ugyanis mindig a rossz oldalról kezdve adok puszit. De ezt annyira tehetségesen tudom előadni, hogy Magyarországon is és Hollandiában is rossz oldalról kezdek, és otthon hármat, itthon meg kettőt adok…
5. Amikor megkérdezik, hogy aludtál ma éjjel? Dehát honnan tudnám, ha még csak délelőtt 11 óra van…ja, hogy úgy értik tegnap éjjel?! 🙂 Igen, ez így igaz, amikor azt kérdezik,hogy “heb je vannacht goed geslapen?” Akkor igazából arra kíváncsiak, hogy jól aludtál-e az elmúlt éjszaka. 🙂
6. A gyerekek biciklin való szállítása…aláírom, a hollandok tudnak biciklizni, ezt senki nem veszi el tőlük. Láttam már nagybőgőt, szánkót, másik biciklit, szekrényt biciklin, sőt, 2 gurulós bőrönddel tekerő (valószínűsíthetően) hollandokat, De hogy olyan hihetetlen dolgokat tudnak kitalálni a gyerkőcök biciklin való fuvarozására…hogy az már sokszor egyszerűen felfoghatatlan. Láthatsz csecsemőket kenguruban, hordozókendőben anyukára/apukára kötve, akár kutyával és/vagy második/harmadik gyerekkel, de minimum 3 bevásárlószatyorral kombinálva. Láthatsz bakfiets-be erősített gyerekülést, láthatsz gyerkőcöt apuka/anyuka mögött a bicikli csomagtartóján állva utazni, vagy ülve, menetiránnyal ellentétesen, kapaszkodás nélkül…és még sorolhatnám. Mindezek mellett a bukósisak nem hogy a biciklin, de még a robogón sem kötelező. Na ezt add össze…nekem eddig még nem sikerült…Viszont mindezek ellenére, és lehet, hogy éppen ezért, mert nincs védőfelszerelés, alig látsz balesetet. Talán mert az emberek figyelnek, mert hozzászoktak a fura helyzethez, és mert gyakorlottak.
7. És ha már a biciklinél járunk…Hogy miért macskakővel burkolják a bicikliutakat? Egyszer azért szeretném megérteni a miértjét…a tippem, aki ezt kitalálta, soha életében nem ült biciklin, de legalábbis nem macskaköves úton. 🙂 (szerencsére egyre többet cserélnek le sima aszfaltra, legnagyobb megdöbbenésemre)
8. Hogy Amszterdam centrumában az utcák csak nagy ritkán párhuzamosak egymással, így amikor már azt hiszed, hogy végre tudod, hogy hol jársz…hát hamar rájössz, hogy tévedtél…
9. Hogy a hollandok mindent lekicsinyítenek…mármint kicsinyítőképzőznek, és nem csak, ha gyerekekhez beszélnek. Furcsa, de szerintem aranyos szokás. Az amúgy ridegnek hitt hollandokat kicsit melegszívűbbé varázsolja szerintem. (Például: hond-hondje=kutya-kutyus, huis-huisje=ház-házacska, wandeling-wandelingetje=séta-sétácska?) Viszont vigyázni kell bizonyos szavak kicsinyítőképzős változatával, mert azoknak lehet teljesen, vagy részben más (néha bántó) jelentése. Például: buik-buikje=has-pocak (ha valakinek kicsit több a felesleg a hasán).
Vagy; ijs-ijse=jég-fagyi. Így tehát vannak olyan kicsinyítős-képzős alakok, amik csak ilyen formában léteznek. Egy nagyon kedves példa: schouderklopje=vállon veregetés (szó szerint: vállon veregetésecske 🙂 )
Kép: Flickr