A külföldön élők 5+2 típusa
A munkám során öt, jól beazonosítható embertípussal találkozom rendszeresen a külföldön élők között. Van egy hatodik is, amelyik egy kicsit más, majd meglátod. Te melyik típusba sorolnád magadat?
1. Menekülő
Ők azok, akik nem azért mennek el, mert az új ország annyira vonzó vagy kalandot keresnének, sokkal inkább a szülőhazájukat akarják otthagyni. Ennek sok oka lehet: nem elégedettek a politikai-gazdasági környezettel, tönkrement a kapcsolatuk, nem találják a helyüket a munkaerőpiacon stb. Ez a legveszélyesebb oka a külföldre költözésnek, mert nagyon sokszor a problémát is viszik magukkal, ami miatt elmenekültek. Vannak azonban sikertörténetek is, amikor a menekülőből valamelyik másik típusba fordul át idővel a külföldön élő.
2. Kalandkereső
Ők azok, akik kalandvágyból költöznek hosszabb-rövidebb időre. Folyamatosan bennük van a boogie és mehetnékjük van. Általában valamilyen olyan országot választanak, ami nagyon eltér az otthontól. Ilyenek lehetnek Ázsia vagy Dél-Amerika országai. Igyekeznek megismerni a helyi kultúrát, megtanulni a helyi nyelvet és annyi élményt átélni külföldön, amennyit csak lehet. Többnyire gyermek nélkül költöznek külföldre, de ismerek családokat, ahol a szülőket szintén ebbe a kategóriába sorolnám.
3. Külföldre házasuló vagy párját kísérő
Ők azok, akik külföldi párjuk miatt költöznek idegen országba vagy magyar párjukat kísérik külföldre. A szerelem legyőzi a határokat, de a lángolás után derül ki, hogy valójában mennyire jön be az új ország. Ha a nő az, aki a szerelme miatt a költözést választja, akkor egy viszonylag korán jött gyerek megnehezítheti a beilleszkedését. Nagyon sok múlik a partneren és azon, hogy milyen a külföldre költöző alapszemélyisége. Egy nyitottabb, extravertáltabb személyiségnek kicsit könnyebb dolga van, mint egy visszahúzódó, introvertált embernek.
4. Világvándor
Ők azok, akiket bárhol le lehet pottantani a Földön és mindenhol megtalálják a helyüket. Kicsit hasonlítanak a kalandkeresőhöz, mert könnyen beilleszkednek a helyi kultúrába, de nem feltétlenül céljuk, hogy újabb és újabb kalandokat éljenek át. Lehet, hogy a munkájuk miatt költöznek országról-országra, lehet, hogy valami egészen más miatt. A legfontosabb jellemzőjük, hogy bárhol is vannak, könnyen beilleszkednek és sokkal kevésbé élik meg a kulturális sokkot, mint mások.
5. Klasszikus expat és expat-feleség
Ők azok, akiket a cégük küld külföldre 3-4-5 évre. Többnyire komoly támogatást kapnak a cégtől a költözéskor és a későbbiekben is. Gyakran egy egészen külön világban élnek az új országban, ami egy picit ország az országban. Legtöbbször más expatokkal barátkoznak és ugyanez igaz az expat-feleségekre is, akik gyakran nem dolgoznak, esetleg önkéntes munkát végeznek. A személyiségüktől függő mértékben illeszkednek be vagy különülnek el a helyi kultúrától.
+1 Beilleszkedett
Ők azok, akik már több éve külföldön élnek és nem is nagyon tervezik a hazaköltözést. Beilleszkedtek a helyi kultúrába, többnyire más jól beszélik a nyelvet és átvettek sok helyi szokást. Számukra már a szülőhazájuk válik idegenné, a hazalátogatáskor érzik magukat furcsán. A beilleszkedés is különböző mértékű lehet, attól függően, hogy milyen a külföldön élő személyisége, mennyi ideje él az adott országban és mennyi ideig szeretne ott maradni.
+2 Álmodozó
Ők azok, akik még nem élnek külföldön, de rendszeresen mondogatják, hogy igen, ők külföldre fognak költözni. Sok-sok információt begyűjtenek, nyelvet tanulnak és aztán valahogy mégsem indulnak el. Ha egyszer elindulnak, akkor sokszor belőlük kerül ki a menekülő típus.
Te melyik típusba sorolnád magad? Kattints. 🙂