Lépj ki vagy be, de ne állj a küszöbön!
Gyakran tapasztalom ügyfeleimnél, akik éppen a külföldre költözés / hazaköltözést / továbbköltözést tervezik, hogy nagyon lassan, keservesen hozzák meg a végső döntést. Te hogy vagy ezzel?
Ezer kifogást hallottam már tőlük:
- még fejlesztenem kell a nyelvtudásomat,
- még megvárom, hogy a gyerek megtanuljon írni-olvasni magyarul,
- megvárom, hogy milyen új törvények jönnek ki,
- még egy x eurót, forintot, dollárt összegyűjtök…stb.
A közös a történetekben, hogy hihetetlen mennyiségű energiát szív le tőlük ez a se itt nem vagyok – se ott nem vagyok helyzet. Ahol éppen élnek, nem akarnak elköteleződni: hűségidőt aláírni, lakást venni, átrendezni, barátokkal találkozni, hiszen úgyis elköltöznek. Ugyanakkor ez a helyzet sokaknál kitolódik és hosszú évekig élnek ilyen „küszöbhelyzetben”. Ez az átmenetiség pedig egészen egyszerűen elrabol tőlük sok, másra használható időt, energiát és nem ritkán pénzt is.
OK, mondhatnád, de csak úgy hirtelen felindulásból mégsem indul neki az ember a világnak, ha már valahol letelepedett.
Igen, valóban. A hirtelen felindulásból elindulást én sem támogatom, de az évekig tartó tervezgetést a másik végletnek tartom. Igen, rá kell szánni az időt a tervezésre, előkészítésre, de ennek ne legyen valahol a végtelenben a határideje. Egyáltalán, LEGYEN határideje. Ahogy az álom is abban különbözik – többek között – a céltól, hogy van egy konkrét határideje. Ez nagyon sokat segít abban, hogy fókuszálni tudj a tennivalókra és mire eljön a nagy nap, valóban készen állj a költözésre, legyen az külföldre költözés vagy hazaköltözés.
–
Mit kell tenned ahhoz, hogy ez a költözés ne csak egy energia- és időrabló álom legyen?
- Fogalmazd meg, hogy miért akarsz külföldre költözni / hazaköltözni / egy másik országba költözni! Az nem elég, hogy nem jó ott, ahol vagy. Miért lesz jó a másik országban? Erre keresd meg a választ. A menekülés nem szokott jól elsülni.
- Hozz döntést! Dátummal, célországgal együtt. Tudd, hogy mikor és hova fogsz költözni. Egy olyan rossz döntés is jobb, mint az átmeneti helyzet. Később még mindig módosíthatsz, de ne húzd-halogasd a dolgot.
- Gondold végig, hogy mi az, amit még meg kell tenned annak érdekében, hogy költözhess! Kell-e nyelvet tanulnod? Kell-e pénzt gyűjtened és mennyit? Le kell-e még tenned valamilyen vizsgát? Stb.
- Ha meghoztad a döntést, akkor tedd meg az első lépést, ami a célod felé vezet. Ha ezzel kész vagy, akkor a másodikat. Edd meg falatonként az elefántot!
- Élj a lehető legotthonosabban addig is, amíg az eredeti országban élsz. Nagyon lehangoló összepakolt dobozok között (még ha jelképesek, akkor is!) élni évekig. A költözés megszervezése, lebonyolítása nem kell, hogy rettenetesen hosszú legyen. Néhány ötletet ITT is találsz.
Beszélnünk kell egy nagyon aktuális dologról, a CSOK-ról is. Most ez folyik a csapból is: ha 3 gyereket vállal egy család, akkor 10 milliós állami támogatást és további 10 millió kedvezményes hitelt kaphatnak. Ez a külföldre költözést tervezők egy részénél behúzta a kéziféket. „Nehogy már itt hagyjuk ezt a lehetőséget!” Ha te is lefékeztél emiatt, akkor érdemes néhány dolgot végiggondolnod.
- Valóban jobban jársz hosszú távon azzal, ha Magyarországon maradsz, megkapod ezeket a támogatásokat és továbbra is itt dolgozol, adózol, ide járatod iskolába a gyerekeidet?
- Valóban csak ez az egy módja annak, hogy legyen 10 millió forintod? (Lehet, hogy igen, de lehet, hogy ha ötletelsz, akkor találsz más lehetőséget is.)
- Vajon külföldön mennyi idő alatt és milyen áron tudod összegyűjteni ezt az összeget, amit lehet, hogy szabadabban, nem csak lakásra tudsz költeni.
- Valóban azt szeretnéd, hogy a vagyonod egy nagy része olyan ingatlanban álljon, amiben ott kell laknod? Lehet, hogy igen, de ezt a döntést meg kell hoznod.
Ha van kedved, oszd meg velünk kommentben, hogy neked mi segített / mi fog segíteni a költözéssel kapcsolatod döntésedet meghozni.
Szeretnéd, ha 2016 a Te éved lenne?
Még január 17-ig nagyon kedvezményesen megveheted a „Minden hétre egy tipp!” célkitűző és megvalósító könyvet!