Miért költözz akkor is, ha szomszédos ország a cél?
Egy új sorozatot indítottunk itt a Nők Külföldön oldalon, Okszimec Krisztina, költözködési szakértő segítségével. Időről-időre megoszt majd veletek néhány hasznos tippet, amit külföldre költözéskor vagy akár országon / városon belüli költözéskor is hasznosíthattok. Ma a sorozat következő cikkét olvashatod.
Szomszédos országba költözni? Miért? Mikor ott van az ingázás, mint lehetőség. Persze, tök jó dolog az ingázás. De, csak rövid ideig. Ha van családod, akkor hosszútávon megöli a kötelékeket. Most elmesélem neked, hogy miért fogalmaztam ilyen drasztikusan.
Kezdjük az elején. Teljesen mindegy, hogy most hol élsz (melyik országban), ha a munkahelyed 150 km-es körön kívül esik és hosszútávban gondolkodsz, akkor költöznöd kell. Nincs mese, meg kell tenned. Lehet, hogy ez a kör országon belül van (ekkor nem hagyod el az országot), de az is lehet, hogy országon kívül.
Ingázásnak nevezem azt az időt, amíg az otthonodtól a munkahelyedre érsz. Az ingázás „gyakorisága” lehet napi vagy heti. Sokan bevállalják, hogy a munkába járás ideje eléri a napi 4-5 órát. Szerinted, ez így normális? Matekozzunk egy kicsit. Mindenkinek 24 órája van. Ezt kell beosztani, hogy mindenre jusson idő. Egy átlagos embernek 7-8 órát kell aludnia. A munkában töltött idő kb. 9 óra. Az ingázás 5 óra. Ott tartunk, hogy 8+9+5 = 22. Ez alapján naponta 2 óra marad az „egyéb” tevékenységekre. Mire elég naponta 2 óra, ha családod, gyereked van? Ebben a 2 órába kell belesűríteni a zuhanyzást, esetleg a főzést, a minőségi időt (ha csak ketten vagytok, akkor is kell, hogy legyen minőségi idő), és sok egyéb napi rutint is. És mi van akkor, ha túlóráznod kell? Azonnal az alvásidőből veszed el a plusz időt. Pedig tudod, hogy kialvatlanul sokkal nehezebben megy minden.
Mit jelentene, ha elköltöznél, odaköltöznél?
Amiből időt tudsz felszabadítani, az az ingázás ideje. Ha a munkahelyed közelébe költözöl, akkor több időd marad az egyéb, szerintem, sokkal fontosabb dolgokra. Emlékszel-e még az első cikkemre, ahol felsoroltam a legnagyobb okokat a költözésre? Igen, a munkahely közte volt. Ha ingázással töltöd el a napi 5 órát, ahelyett, hogy minőségi időre szánnád, akkor nem tiszteled a saját életedet és magadat.
Persze, tudom, hogy a költözés nehéz, és komoly elhatározás. De a saját életedet könnyíted meg vele.
Az ingázás tönkre teszi a kapcsolatot?
Sajnos, hosszútávon igen. Mivel nincs időd foglalkozni a másikkal, mert nincs időd a minőségi időre, egy idő után elidegenedtek egymástól. Ingázni, a nagy távolságra gondolok, csak rövid ideig érdemes. Mekkora legyen ez a rövid idő? Ha az új munkahelyed miatt kell sokat (és most időre gondolok, és nem mennyiségre) ingázni, akkor várd meg a próbaidő végét. Ha maradsz, akkor el lehet kezdeni az új otthon megtalálását. A maximum idő fél év. Ha olyan szerződésed van, ami határozott idejű, de tovább tart, mint fél év, akkor költözni kell. De akkor most félévente költöznöm kell? – gondolhatod magadban. Igen, ha a helyzeted ezt kívánja. Talán, a legrosszabb megoldás, ha a kényelmes (ingázni is lehet, nem?) helyzet miatt nem költözöl.
Mielőtt megteszel egy lépést, gondolj a következményre. Ha a munka, ami „közel” van, 2 évre szól, akkor már a szerződés aláírásánál tervezz a költözéssel is.
Légy Te is stresszmentes költöző!
Okszimec Krisztina – költözési szakértő
http://stresszmenteskoltozes.hu/
Ha külföldi karriert építenél, akkor ITT NÉZZ KÖRÜL.
Ha a kapcsolatépítés fontos számodra, akkor EZ SZÓL NEKED.
Ha pedig egyéni tanácsadásra lenne szükséged, akkor KLIKK IDE.