EP és önkormányzati választások az EU-ban
Most az európai parlamenti (EP) választásokhoz közeledve egy fontos dologra szeretném felhívni a figyelmedet (különösen, ha EU országban élsz jelenleg): EU-s polgárként egy másik tagországban élve jogod van ahhoz, hogy az európai parlamenti és a helyhatósági (vagyis önkormányzati) választásokon szavazz és akár még jelöltként is indulhass. Ezt azt jelenti lefordítva, hogy ha például Németországban élsz magyar állampolgárként, akkor az EP választáson eldöntheted, hogy Magyarországon a magyar jelöltekre vagy Németországban a német jelöltekre szavazol. Sőt, akár német színekben is indulhatsz jelöltként. Ugyanez a helyzet a helyhatósági (önkormányzati) választásokon. Németországban élő magyar állampolgárként szavazhatsz, sőt jelöltként is indulhatsz a német helyhatósági választásokon.
Ebben a cikkben néhány általános információt foglaltam össze az európai parlamenti és a külföldi helyhatósági választásokról.
–
Európai parlamenti választások:
–
EU-s állampolgárként ha valamelyik más EU országban élsz, akkor abban az országban is szavazhatsz az európai parlamenti választásokon, sőt jelöltként is indulhatsz. (Nyilván a mostani májusiról már lecsúsztál. 😉
Mivel csak egy országban szavazhatsz, ezért nyilatkoznod kell a névjegyzékbe való felvételkor, hogy más országban nem szavazol.
Minden országban ugyanolyan feltételekkel szavazhatsz, mint az adott ország saját állampolgárai. Ennek utána kell nézni, mert különböző módon szabályozhatják az egyes országok.
Vannak olyan országok, ahol kötelező az EP választásokon való részvétel. Ha ezen országok egyikében élsz és felvettek a névjegyzékbe, akkor neked is kötelező szavaznod. Ezek az országok: Belgium, Ciprus, Görögország és Luxemburg.
A helyhatósági választásokon is indulhatsz jelöltként, de az alábbi országokban nem lehetsz polgármester, csak önkormányzati képviselő. 🙂
Belgium, Bulgári, Ciprus, Franciaország, Görögország, Olaszország, Litvánia, Lengyelország, Románia, Szlovénia.
Általános információkat ITT találsz az EP választásokról, illetve néhány állam szabályozásáról.
Itt pedig az EP választások központi honlapját éred el, ahol részletesen utána tudsz nézni az egyes állampok szabályozásának.
Ezen az oldalon szintén a választásokról és az európai intézményekről olvashatsz.
Itt egy infografikát találsz a nemzeti szabályokról.
Angliával kapcsolatban ITT találsz információkat.
Írországgal kapcsolatban ITT.
Németországgal kapcsolatban ITT találsz információkat.
Az alábbi infografikán láthatod, hogy az EP választásokra mely országokban meddig lehet regisztrálni. Néhány országban már lecsúsztál róla, de valahol még tudsz regisztrálni.
–
Helyhatósági választások:
–
EU-s állampolgárként ha valamelyik más EU országban élsz, akkor abban az országban is szavazhatsz a helyhatósági (azaz önkormányzati) választásokon, sőt jelöltként is indulhatsz. Ha (helyi) politikai karriert tervezel külföldön, akkor remek lehetőség. 😉
Ha szeretnél szavazni, akkor jelentkezned kell az adott ország választói névjegyzékébe, kivéve az alábbi országok esetében, ahol a lakcím regisztrációval egy időben bekerülsz a választói névjegyzékbe is: Ausztria (kivéve Burgenlandot), Dánia, Észtország, Finnország, Hollandia, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Németország, Románia, Svédország, Szlovákia, és Szlovénia.
A helyhatósági választások esetén is az érvényes, hogy a helyi lakosokkal megegyező feltételekkel szavazhatsz. Itt is megszabhatják azonban, hogy bizonyos időt abban az országban kell töltened, vagyis lehet, hogy a költözésed másnapján még nem engednek szavazni. Ha érdekel a dolog, nézz utána a helyi szabályozásoknak.
Vannak országok, ahol kötelező szavazni, ha benne vagy a névjegyzékben. Erre figyelj oda. Ezek az országok: Belgium, Ciprus, Görögország és Luxemburg.
ITT találsz általános információkat az európai helyhatósági választásokról, néhány országgal kapcsolatban részletesen.
Németországról itt találsz információkat.
Angliával kapcsolatban ITT.
Írországgal kapcsolatban ITT.
Jó szavazást! 🙂
Ha tetszett a bejegyzés KLIKK IDE és kövess a Facebook-on is.
Ha pedig a LinkedIn csoporthoz csatlakoznál, KLIKK IDE.