5 tipp hazatéréshez, hazalátogatáshoz
Több ügyfelem is panaszkodott, hogy külföldről való hazaköltözése után vagy amikor hosszabb időt töltött Magyarországon (például nyári szünetben), akkor úgy érezte, hogy mindenki elfelejtkezett róla. Most, hogy közeledik a nyári szünet, ez ismét nagyon aktuális kérdés lehet. Hogyan hozd ki a legtöbbet az itthoni tartózkodásodból? Hogyan költözz úgy haza, hogy ne legyél magányos itthon?
1. Ápold a kapcsolataidat.
Ha külföldön élsz, akkor se felejtsd el a számodra fontos barátaidat. Legalább a technológia segítségével tartsd velük a kapcsolatot. Beszéljetek időnként Skype-on, telefonon, e-mailezzetek, legyetek kapcsolatban a közösségi médiában. Persze a földrajzi távolság óhatatlanul lazítja a kapcsolatokat, de a teljes elszakadást meg lehet akadályozni. Az biztos, hogy nem lesz időd mindenkivel tartani a kapcsolatot, de a fontos szálakat ne engedd elszakadni.
2. Tudasd a barátaiddal, hogy itthon vagy / itthon leszel.
Ha már hosszabb ideje külföldön élsz, akkor nagy valószínűséggel kiestél a baráti kör információ-áramlásából, vagyis nem szólnak, ha kerti parti van, közös kártyázás vagy bármilyen más közös program. Ráadásul nem biztos, hogy mindenki követi a Facebookon, Foursquare-en, hogy éppen milyen országban tartózkodsz. Ha szeretnél részt venni a társasági életben, akkor „kerülj vissza ismét a fejekbe.”
3. Szervezd meg az életedet.
Ha már tudod, hogy mikor utazol haza végleg vagy hosszabb időre, akkor egyeztess előre a barátaiddal, ismerőseiddel, vagyis mindazokkal, akik fontosak számodra. Minél rövidebb időt töltesz otthon, annál fontosabb, hogy jól szervezd meg az életedet. Itthon nemcsak a találkozásokra kell időt szakítanod, hanem számos adminisztratív vagy egyéb teendőd is lehet. Például orvosi vizsgálatok. A barátaid pedig nem fognak tudni a végtelenségig alkalmazkodni hozzád.
4. Legyél toleráns.
Az egymástól távol töltött idő alatt egész biztos, hogy minden barátod sokat változott (vagy legalábbis úgy érzed majd), ezért ne várd el, hogy minden pontosan ugyanolyan lesz, mint régen. Lehet, hogy megházasodott, gyereke született, vállalkozó lett vagy bármilyen más nagy változás történt az életében, ami miatt már nem ugyanolyan, mint régen. Ráadásul a külföldön töltött idő alatt Te is egészen biztosan változtál.
5. Legyél proaktív.
Ne azt várd, hogy mindig mások hívjanak el különböző programokra, hanem vedd kezedbe az irányítást. Hívd meg a barátaidat vacsorázni hozzátok, szervezz kávézást, kulturális vagy sportprogramot, vagy bármit, amihez neked és nekik is kedvetek van. Idő és aktivitás kell ahhoz, hogy ismét „bekerülj a köztudatba.” Ne szomorodj el, ha egyszer-egyszer kimaradsz valamiből, mert elfelejtenek meghívni. Ilyenkor ne hidd azt, hogy biztosan utálnak.
Ma kifejezetten a kapcsolatépítés, barátok szempontjából írtam a témáról, de korábban már volt szó a fordított kulturális sokkról, vagyis arról, ami a hazaköltözés után érhet Téged, illetve a nyári otthoni tartózkodásról is.
Jó pihenést és tartalmas időtöltést kívánok!
Kép: stockimages / FreeDigitalPhotos.net
Ha tetszett a bejegyzés KLIKK IDE és kövess a Facebook-on is.
Ha pedig a LinkedIn csoporthoz csatlakoznál, KLIKK IDE.