Miben segíthetnek mások és mit tudok ÉN tenni magamért?
Sok segítségkérő levelet kaptunk mostanában, amelyek egy része arról szólt, hogy tudunk-e álláskeresésben segíteni. Nagyon örülünk minden levélnek, amit küldtök, mert úgy érezzük, hogy bíztok bennünk. A Nők Külföldön weboldal nem állásközvetítő, de azért javaslatokat, ötleteket szoktunk küldeni. A Tőletek érkező levelek egy részéből átjön a tanácstalanság érzése: „Vajon kihez forduljak, mit tegyek?” Külföldi magyar Facebook csoportokban is egyre több olyan kérést látok, amely állással, lakással vagy hasonlókkal kapcsolatos. Gyakori az ilyen megfogalmazás: “XY vagyok, szeretnék ……. országba menni dolgozni, ha tudtok segítsetek.”
Külföldön élő és külföldre vágyó emberekkel foglalkozó szakemberként (expat coachként) elgondolkoztatott ez a sok-sok segítséget kérő levél. Vajon mi az, amiben reálisan elvárhatjuk más segítségét és mi az, amit nekünk magunknak kell megtennünk? Ha az álláskeresés példájánál maradunk: Vajon mekkora az esély, hogy valaki megoldja az álláskereső helyett a dolgot és talál egy állást számára? Ha sarkosan akarok fogalmazni, akkor persze minden csak pénz kérdése. Fel lehet bérelni valakit, aki felhajtja a megfelelő állást, megszervezi az utazást és szállást, ez azonban szörnyű drága. Nagyon kevesen engedhetik meg maguknak és nem is biztos, hogy szükség van erre.
Mikor tudnak segíteni mások:
1. Ha nagyon pontosan tudjuk, hogy mit szeretnénk, milyen jellegű segítségre van szükségünk. Pl. milyen országban, milyen jellegű állást keresünk vagy milyen városban, milyen orvosra van szükségünk stb.
2. Ha olyanban kérünk segítséget, ami a segítséget nyújtónak nem kerül túl sok extra energiájába. Pl. ha már ő maga is jár annál a bizonyos orvosnál vagy olyan helyen dolgozik, ahol beleakadhat munkalehetőségbe mások számára.
3. Ha az illető szakember az adott területen. Pl. munkaközvetítő, tanácsadó, adószakértő, orvos, kozmetikus stb. Ez természetesen pénzbe kerülhet, azonban legalább közvetlenül a szakembertől kapjuk meg a szükséges szolgáltatást.
4. Ha mi magunk már gyűjtöttünk információt, megtettük a kezdeti lépéseket, felkészültünk. Pl. megtanultuk a nyelvet, megpályáztunk állásokat és arra vagyunk kíváncsiak, hogy az adott céghez érdemes-e menni vagy sem.
Source: musescoretips.com via Petra Zita on Pinterest
–
Mi az, amikor reálisan NEM várhatjuk el mások segítségét, legalábbis nem ingyen:
1. Olyan szolgáltatásra tartunk igényt, ami egyébként fizetős. Pl. adótanácsadás, jogi tanácsadás.
2. Olyan segítséget kérünk, ami a segítséget nyújtónak sok idejébe, energiájába vagy pénzébe kerül. Pl. keressen nekünk megfelelő lakást.
3. Olyanban kérünk segítséget, amit csak mi tudunk megtenni. Pl. helyettünk senki nem fog nyelvet megtanulni.
4. Ha nem fogalmazzuk meg pontosan a kérést, nem a megfelelő embernek vagy csoportnak címezzük.
Azt látom, hogy ha valaki jól felkészül, információt gyűjt, pontosan tudja, hogy mit szeretne, akkor komoly esélye van arra, hogy segítséget kapjon, amennyiben a megfelelő embert vagy csoportot keresi meg. Az is látszik, hogy vannak olyan speciális esetek pl. jogi tanácsadás, amit csak korlátozottan lehet ingyen igénybe venni, ugyanakkor az előzetes felkészülés a költségeinket nagyban lecsökkentheti, hiszen nem megy az idő azzal, hogy kitaláljuk a kérdést.
Expat coachként sok olyan ügyfelem van, akiknek épp csak egy kis lökés kellett ahhoz, hogy a jelenlegi kihívásokkal sikeresen megbirkózzanak: állást találjanak, külföldre költözzenek, kitalálják, hogy mivel szeretnének foglalkozni. Azt vettem észre, hogy nagyon komoly rejtett tartalékok vannak az emberekben, amiket ha mozgósítanak, akkor tényleg „hegyeket tudnak megmozdítani”. Az én feladatom abból állt, hogy segítsek ezeket a rejtett energiákat, képességeket mozgósítani.
Ez jó hír lehet mindazok számára, akik kétségbe vannak esve saját élethelyzetük miatt, hiszen valószínűleg bennük is sokkal több tartalék rejtőzködik, mint hiszik. El kell hinni azt, hogy van sok olyan dolog, amit segítség nélkül is meg lehet oldani vagy legalábbis neki lehet állni, elő lehet készíteni. Ha pedig már elindult a dolog, akkor a segítség is könnyebben fog jönni. 🙂
Ha tetszett a bejegyzés KLIKK IDE és kövess a Facebook-on is.
Ha pedig a LinkedIn csoporthoz csatlakoznál, KLIKK IDE.
Hozzám is érkeznek levelek, próbálok mindenkinek tanácsokkal segíteni, de sajnos nekem sincs arra időm, hogy mások helyett intézkedjek, lakást keressek, stb.
Én nagyon szeretek embereknek segíteni, és nem csak szeretek, hanem ezt folyamatosan meg is teszem. Most már lassan egy hónapja, abban a helyzetben vagyok, hogy talán nekem is jól jönne mások segítsége, de idáig valószínűleg nem jó helyen kerestem. Sajnos a pénz nálam is nagy gond, mint oly sok honfitársamnál. Mindig határozott, és magabiztos vagyok, de most valahogy letörtem. Talán mégsem döntöttem jól? Nem tudom……
Üdvözlettel, Zsuzsa
Kedves Zsuzsa,
Milton Erickson, amerikai pszichiáter szerint mindig az élethelyzetünknek leginkább megfelelő döntést hozzuk. Ezzel én is maximálisan egyetértek.
A múltbeli döntésen szerintem nem érdemes már rágódni, a jövőbeli döntésekre érdemesebb koncentrálni.
Milyen segítségre lenne szükséged? Ha gondolod írj egy levelet az info@nokkulfoldon.hu-ra.
Üdvözlettel,
Petra