7+1 tipp, hogy könnyebb legyen a repülés
Annak ellenére, hogy az egyik legbiztonságosabb utazási mód a repülés, mégis sokaknak szorul össze a gyomra, ha repülőre kell ülnie. Mi okozza ezt a félelmet és hogyan lehet leküzdeni? Erről lesz szó ma a cikkben. Sok információt fogsz olvasni, de ne ijedj meg. Az a cél, hogy kicsit jobban megértsd, hogy mi is történik veled. 🙂
A repüléstől való félelem komplex dolog, több komponensből áll, amelyek szorongást okozhatnak. Például:
- magasság,
- zárt terek,
- tömeg,
- meleg, állott levegő,
- hosszú passzivitás,
- furcsa történések, hangok, érzések, amelyeket nem értünk,
- aggódás, hogy lesz-e turbulencia,
- számunkra ismeretlen műszaki megoldásokra kell bízni magunkat,
- nem érezzük a kontrollt,
- terrorizmus veszély…. stb.
A repüléstől való félelem – amennyiben egy kis „izgulásnál” súlyosabb – a fóbiák közé sorolható. Szép latin szóval aviophobiának hívják.
A tünetei két fő csoportba oszthatóak. Testi és pszichés tüneteket is átélhetsz a repüléshez kapcsolódóan.
Testi tünetek lehetnek:
- izomfeszültség,
- nehézlégzés,
- szapora szívverés, mellkasi fájdalom,
- hasi diszkomfortérzet,
- izzadás, gyengeségérzet, szédülés, bizsergés, kiszáradt száj, kipirult vagy sápadt arc.
Pszichés tünetek lehetnek:
- emlékezetromlás,
- beszűkült észlelés,
- megromlott ítélőképesség,
- negatív elvárások,
- leragadás ugyanannál a gondolatnál.
Mi az, ami a repüléstől való félelmet fenntartja?
1. Anticipáció
Azok az emberek, akik félnek a repüléstől, a repülést megelőző napokban, hetekben folyamatosan mindenféle katasztrófákat, negatív élményeket képzelnek maguk elé. Folyamatosan jár az agyuk a „Mi lenne ha…” kérdés körül. Ez az előzetes „rémeket látás” pokollá tudja tenni már napokkal, hetekkel korábban is az ember életét, ezért érdemes elengedni. Ha észreveszed, hogy már megint katasztrófát mozizol a lelki szemeiddel, akkor tudatosan csinálj valami mást, ami eltereli a figyelmedet.
2. Elkerülés
Nagyon sokan, akik félnek a repüléstől, inkább elkerülik ezt a helyzetet. Ha rövidebb távolságra kell utazni, akkor inkább a vonatot, buszt vagy autót választják. Ez az elkerülés még inkább megerősíti azt az érzést, hogy a repülés olyan dolog, amitől félni kell. Ráadásul a repüléshez pont a rövidebb repülőutakon lehet könnyebben hozzászokni. Előbb vagy utóbb pedig könnyen lehet olyan helyzet, hogy muszáj repülőre ülni.
3. Küzdés a félelemmel
Ha úgy repülsz állandóan, hogy az egész utazás egy óriási küzdés, akkor hiába repülsz 100.000 kilométert és sok órát, az utolsó kilométer stresszesebb lesz, mint a legelső. Ha csak küzdesz a félelemmel, akkor nem fogsz megszabadulni tőle, csak egyre erősebb lesz. Fogadd el a félelmet, vedd észre az érzéseket, de ne arra menjen az energiád, hogy tudatosan megpróbálod elnyomni. Megfigyelheted, hogy hol érzed a félelmet, elképzelheted a színét, formáját. Ismerkedj vele, mert az ismeretlen mindig félelmetesebb, mint az ismerős. 🙂
–
7+1 tipp, hogy könnyebb legyen a repülés:
–
1. Ismerd fel és fogadd el a szorongásodat
Sok ember nem is annyira a repüléstől fél, hanem inkább az arra adott reakciójától, a pániktól, szorongástól. Fogadd el, hogy vannak benned szorongások, ne arra összpontosítsd minden energiádat, hogy megpróbálod elnyomni azokat. Ezzel pont az ellenkező hatást éred el, fel fogod erősíteni. Ahogy fent írtam, ismerkedhetsz az érzéssel, elképzelheted színét, formáját, de megteheted, hogy egyszerűen csak elfogadod, hogy veled van ez az érzés. Érdekes módon azt veszed majd észre, hogy egyre kevésbé zavar.
2. Gyűjts információt a repülésről
Sokkal könnyebb megbízni valamiben, amit ismerünk. Nézz utána, hogy hogyan működik a repülő, mitől repül. Ha az segít, akkor kereshetsz statisztikákat is, amiben azt fogod látni, hogy a repülés alapvetően nagyon biztonságos dolog.
3. Tanulj relaxációs módszereket
Ez a felkészülésben és a repülőút alatt is nagy segítségedre lehet. A felkészülés alatt az előzetes szorongásokat oldja, illetve ha vizualizációs gyakorlattal párosítod, akkor lelkileg is felkészülsz a repülésre. Ehhez elképzelhetsz egy nagyon jól sikerült repülést, ahol minden rendben van, vagy bármilyen olyan képet, ami segít a felkészülésben, ráhangolódásban.
A repülőn is használhatod a relaxációs gyakorlatokat, így az ott adódó szorongást tudod majd oldani. A cikk végén két relaxációs gyakorlatot is találsz.
4. Szoktasd magad hozzá lépésről lépésre
Felépíthetsz egy olyan programot, ahol lépésről-lépésre közelebb kerülsz a repüléshez. Először csak kimehetsz a reptérre. Esetleg, ha van ott túravezetés vagy kiállítás, akkor megnézheted. Elmehetsz megnézni néhány repülőnapot is. Ha extrém erős a félelmed, akkor kezdd képek nézegetésével. Biztos találsz az interneten is számtalan fotót repülőkről.
Ha már komfortosabban mozogsz repülővel kapcsolatos környezetben, akkor utazz rövid távon repülővel. Felszállástól leszállásig maximum egy óra legyen. Most már nagyon olcsó repülőjegyeket is lehet venni. Használd ki. Tűzz ki valami olyan célt, ami vonzó számodra. Ha szereted az operát, akkor utazz el Milánóba egy hétvégére a Scalaba. Ha nem jártál még Londonban, akkor utazz el egy hétvégére Londonba. Bármi jó lehet, ami érdekes célpont számodra. Az a lényeg, hogy ne a repülésen legyen a hangsúly.
Ezt követően vállalhatod be a hosszabb utakat. Ha lehet, ne egy tengerentúli úttal kezdd. 🙂
5. Készíts egy tervet a repülésre
Legyen egy terved a repülésre. Hogyan jutsz ki a reptérre? Mit fogsz ott csinálni, mivel foglalod el magad a gép indulásáig? Mivel kötöd le magad a repülőn (olvasol, filmet nézel, játszol, relaxálsz stb.)? Érdemes olyan utastársat választani (ha megteheted), aki nem fél a repüléstől, így nem erősítitek fel egymás félelmét.
6. Nézd meg az időjárást előre
Sokat segít, ha fel tudsz készülni az esetleges viharokra, turbulenciákra. Utazás előtt nézd meg az időjárásjelentést, hogy milyen időjárási zónákon fogsz átrepülni. Itt találsz például időjárási radarképet. http://www.accuweather.com/en/europe/satellite
„A turbulencia különböző nyomású és mozgásirányú légtömegek határán képződő légörvény, mellyel gyakran találkozni magashegységek felett, valamint, mindenekelőtt, viharzónák térségében; képződésük ezenkívül gyakran kapcsolódik az úgynevezett futóáramlásokhoz (jet streamekhez), melyek épp a sugárhajtású repülőgépek utazómagassága környékén a legaktívabbak. Amikor egy repülőgép turbulenciába kerül, a fedélzeten tartózkodóknak olyan érzése támadhat, mintha egy apró lélekvesztőn sodródnának a viharos tengeren – ez azonban szerencsére csak szubjektív érzés, a valóság az, hogy a rázkódás legfeljebb tengeri betegséget és kisebb sérüléseket okozhat, a repülőgép biztonságát nem veszélyezteti.” (Forrás: National Geographic)
7. Használj repülés-támogató telefonos alkalmazást
Ha kütyümániás vagy, akkor most már telefonos alkalmazást is letölthetsz, ami végigkíséri az utadat. Androidon és iPhone-on is megy. A neve „Fear of Flying.” Itt tudod letölteni. Egy másik pedig a SkyGuru, amiről itt olvashatsz.
+1. Fordulj szakemberhez
Ha úgy érzed, hogy nem tudsz megbirkózni a félelmeddel egyedül, akkor kérj segítséget. Például ITT.
–
Két relaxációs anyag, ami segíthet.
–
Repülésre felkészítő relaxáció-vizualizáció.
Repülés alatt használható relaxáció.
Ha külföldi karriert építenél, akkor ITT NÉZZ KÖRÜL.
Ha a kapcsolatépítés fontos számodra, akkor EZ SZÓL NEKED.
Ha pedig egyéni tanácsadásra lenne szükséged, akkor KLIKK IDE.