40 év fölött Kanadában
Az interjúsorozatról: Sokan jeleztétek nekem, hogy nagyon érdekel benneteket az a téma, hogy 40 éves kor felett hogyan lehet külföldre költözni. Mire kell figyelni? Van-e egyáltalán esély a beilleszkedésre? Azt mondtátok, hogy olyan jó lenne azt érezni, hogy nem vagytok egyedül, más is megküzdött már hasonló kihívásokkal. Úgy gondoltam ezért, hogy az a leghitelesebb és az adja nektek a legtöbb pluszt, ha rövid interjúkban megkérdezek olyan nőket, akik 40 éves koruk után költöztek külföldre, hogy hogyan élték meg. Mit tanácsolnak azoknak a nőknek, akik még a költözés előtt állnak? Sokféle személyiséget fogtok megismerni, sokféle megoldással, megküzdési móddal találkoztok majd.
Kommentelj, kérdezz, de arra kérlek, hogy ne ítélkezz. Sokfélék vagyunk és ez így van jól. Ha szeretnéd felvenni a kapcsolatot az interjúalannyal, akkor írj az info@nokkulfoldon.hu címre és összekötlek benneteket.
Mai interjúalanyom a 41 éves Helga, aki fél éve költözött Kanadába, Winnipegbe a férjével, 2 éves kislányával és 6 éves kisfiával. A férje kamionsofőrként dolgozik, Helga a kislányával van otthon. Helgának ez már nem az első külföldön töltött időszaka, sokfelé élt a világban, de mondja el ezt ő, a saját szavaival…. Fogadd szeretettel a történetét.
Hány éves korodban költöztél külföldre? Mi volt az oka a külföldre költözésnek?
Korábban sok évet éltem külföldön.20 évesen Washingtonban voltam baby-sitter fél évig, majd Ausztriában éltem évekig. Ezt követően a Kanári-szigeteken és Barcelonában éltem hosszasan. 10 év után költöztem haza német, angol és spanyol tudással. Egy irodában helyezkedtem el,nmint asszisztens. Megismerkedtem jelenlegi férjemmel és „jöttek” a gyerekek…..Még ketteske megszületése előtt kimentem Tirolba egy 5 csillagos hotelbe szobalánynak, hogy lendítsek a családi kasszán. Nem volt hitelünk, de volt saját autónk, nagy új ház, így aztán egy idő után nem tudtunk egyről a kettőre jutni. Ezért döntöttünk a külföld mellett…
Mi volt az, ami segített a döntés meghozatalában?
Igazából csak azt kellett eldönteni, hogy hova akarunk menni. Eredetileg Németország vagy Hollandia lett volna, de végül Kanada mellett döntöttünk Európa gazdasági helyzete miatt.
Hogyan készültél fel az új életre?
Nagyon hosszú, 9 hónapos várakozás után kapta meg a férjem a munkavállalói vízumát, amit előzőleg az itteni munkaadó igényelt meg. Nagyon nehéz volt megszerezni, sok utánajárás előzte meg. A férjem munkája miatt kaptuk meg mi is a tartózkodási vízumot. Ez alapján tud a fiam iskolába járni. A várakozás 9 hónapja alatt fel tudtunk készülni a költözésre, bár még az otthoni házat nem sikerült eladni.
Mivel foglalkoztál Magyarországon és most mivel foglalkozol?
Magyarországon egy kereskedelmi cégnél voltam asszisztens/tolmács. Aztán jöttek a gyerekek és GYES-re mentem. Mivel itt Kanadában óvoda csak 4 éves kortól van, ezért én itthon vagyok. Én intézek minden számlát, bankot, iskolát…stb. Egy fizetésből élünk jelenleg, amiből ki lehet jönni, de azért nincs tékozlás.
Férjem kamionsofőr és az USA-t járja. 10 napig van úton 1 napot van itthon. Itt Kanadában nem számít a Karácsony vagy Szilveszter. Ugyanúgy dolgoznak…..Sőt január 1-én sem volt másnapos senki.
Mi volt a legnagyobb kihívás számodra a külföldi életben, külföldre költözésben? Ezzel hogyan küzdöttél meg?
A legnagyobb kihívás a költözésben, hogy mit is csomagoljak a megengedett 23 kg-os bőröndbe. Nagyon nehéz eldönteni, mi is lesz fontos és mi nem. A tengerentúlra más menni, mint Európa bármely szegletébe. Vannak dolgok, amik már tudom, hogy fontosak, mégis otthon maradtak. Aki ilyen messze megy, gondolja át jól, hogy mit visz, mert ki tudja mikor megy haza legközelebb. Az első a személyes tárgy! Zoknit lehet kapni bárhol… A házból mindent el kellett adni féláron, fillérekért. Jelenleg a ház már üres és eladás alatt áll. Szerencsére anyukám kijön 78 évesen júniusban és hoz még pár dolgot… 🙂
Hogyan sikerült beilleszkedned külföldön?
Kanada a bevándorlók országa. Nem baj, ha nem beszélsz tökéletesen angolul, senki nem néz ferde szemmel ezért. Nem számít! De azért kell valamilyen alapfokú angol tudás. Nagyon sok az indiai, filippínó,európai. A kor sem számít! Csak a kitartás! Az nehéz, hogy semmilyen bizonyítványt nem fogadnak el. Újra kell vizsgázni vagy különbözeti vizsgát tenni. Vannak dolgok amiben Európa sokkal előbb jár. Itt mindenből a nagy kell: nagy ház, nagy autó…. 🙂 Igaz, hogy a benzin 1,2 dollár literenként, de egy átlag autó nem fogyaszt 13-15 liter alatt.
Én 2 év múlva tudok elmenni dolgozni, ha már a kicsi ovis lesz, de akkor is csak 4-5 órára. Nem akarom már megváltani a világot karrierrel. Nagyon sok a szociális ingyenes angol óra vagy szociális álláskereső segítő. Nyáron őket is felkeresem.
A fiam 6 évesen az első osztályt kezdte itt. Rengeteg az iskola, csak be kellett ballagni az első közelben találhatóba és az elbeszélgetés után olyan osztályba került, ahol a tanár speciálisan a külföldi gyerekekhez ért. Reggel 9-től-fél 4-ig van iskola. Igaz nem a logaritmussal kezdik, teljesen hétköznapi dolgokat tanulnak….írni, olvasni, hokizni, fényképezni és a bejárattal szemben ott van egy tábla „Ne hazudj! Vállald tetteid következményeit!” Ez azért jó! Alex, a fiam imádja a sulit. Mindenki közvetlen és kedves.
Számított a beilleszkedésben, álláskeresésben, a külföldi életed kialakításában az életkorod? Ha igen, akkor mit befolyásolt?
Nem befolyásol az életkor semmit. Akinek van jó szakmája az különbözeti vizsga letétele után el tud helyezkedni. Itt nem fogadják el se az OKJ-s vizsgát, sem más bizonyítványt. Még az érettségit vagy jogosítványt sem.
Mit javasolnál azoknak a nőknek, akik 40 éves koruk után vágnak bele a külföldi életbe? Milyen tanácsokkal, ötletekkel látnád el őket?
Bárki induljon el,és próbálja ki magát külföldön. Új ismeretek ,új kultúra várja mindenhol. Legyen elég pénz az induláshoz és jó nagy adag elhatározás, akarat. Indulás előtt tájékozódni kell az adott országról. Alapfokú idegen nyelv ismerete elengedhetetlen. Nekünk 4 főre az induló tőke körülbelül 3 millióba került. Ebben benne volt a lakásbérlés, autóvétel, telefon, rezsi, kaukciók….stb.
Ha tetszett a bejegyzés KLIKK IDE és kövess a Facebook-on is.
Ha pedig a LinkedIn csoporthoz csatlakoznál, KLIKK IDE.
Sok sikert Helga! Annyit hozzafuznek, hogy van ovoda es bolcsode, de ezek privat intezmenyek, vagyis fizetni kell erte. Bizonyos jovedelem alatt jar „daycare subsidy” a koltsegek fedezesehez. Az iskola a kindergartennel kezdodik, 5 eves kortol. A diplomakhoz, oklevelekhez letezik akkreditacio, csak sajnos orszag es szakma fuggo, hogy mit sikerul elfogadtatni. Tovabbtanulashoz elfogadjak az erettsegi bizonyitvanyt, ha hitelesen le van forditva, es felsooktatasi tanulmanyokert is adnak kreditet. Erezzetek jol magatokat!
Szia Camassia! Szeretném, ha megkeresnél privatban! Pár fontos dolgot szeretnék kérdezni, hogy továbbtanulásnál miket fogadnak el, hol lehet ezt megtudni!
Hajrá, mindent bele (a szomszéd tartományból)